Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaka będzie nasza emerytura? Posłuchaj rozmowy z Sylwią Pieńkowską-Kamieniecką

Dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka. Fot. W. Chromy

Pieniądze na nasze przyszłe emerytury były tematem audycji Po Pierwsze Gospodarka. Gościem Wojciecha Chromego była dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Od 1 kwietnia otwarte jest pierwsze od 8 lat okienko transferowe dla naszych pieniędzy na przyszłą emeryturę. Ubezpieczeni w drugim filarze mogą zdecydować czy część składki emerytalnej ma trafiać do OFE, czy na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Funkcjonujący w obecnym kształcie, od 1999 roku, nasz system emerytalny składa się z kilku warstw, nazywanych filarami. W pierwszym filarze mamy emeryturę gromadzoną w systemie publicznym i administrowanym przez ZUS. W drugim filarze możemy oszczędzać w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych. Od 2014 roku uczestnictwo w nich jest dobrowolne. W trzecim filarze mamy kilka możliwości oszczędzania, zarówno w formach indywidualnych jak i grupowych. Są to: Indywidualne Konta Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, Pracownicze Programy Emerytalne, Pracownicze Plany Kapitałowe i nowa forma Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Trzeci filar jest tak skomplikowany jak nasz cały system emerytalny

– dodała.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, okienka transferowe odbywają się co cztery lata w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca. Ostatnie miało miejsce w 2016 roku, bo te planowane na 2020 rok nie odbyło się z powodu pandemii. O co dokładnie chodzi w okienku transferowym, jaka jest rola OFE, co dzieje się z przekazywanymi tam składkami i czy to się opłaca?

Warto pamiętać, że składki na subkoncie i OFE są dziedziczone i nie przepadają.

Gościem Wojciecha Chromego w audycji Po Pierwsze Gospodarka była dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

Więcej w gospodarka, pieniądze, ZUS, emerytura, OFE
Mieszkanka Iławy oddała oszustom 100 tysięcy złotych i złoto

Policjanci zatrzymali dwóch oszustów, którzy na początku marca metodą „na policjanta” wyłudzili 100 tysięcy złotych oraz złoto od mieszkanki Iławy. Fałszywy policjant powiedział starszej kobiecie, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV