Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz mniej małych księgarni. Co 3 dni jedna z nich jest zamykana

Co 3 dni w Polsce zamykana jest jedna księgarnia – alarmują eksperci. Zwykle są to nieduże, lokalne – prowadzone przez właścicieli – biznesy.

Oznacza to, że każdego roku rynek księgarski kurczy się o 2, 3 procent. O słabej kondycji branży świadczy też rosnący zaległy dług sprzedających książki. Na koniec 2023 roku, po wzroście o milion 300 tysięcy złotych, wyniósł on 14 milionów 300 tysięcy złotych

– przekazała Diana Borowiecka z departamentu marketingu z BIG InfoMonitor.

Jak podkreśliła, od 2010 roku z polskiego rynku zniknęło prawie 1000 księgarń, głównie z powodu nierównej konkurencji, którą stworzyły tanie księgarnie internetowe.

Z danych wynika, że pod koniec ubiegłego roku było 2 tysiące 200 księgarń, z czego 95 procent to mikro i małe przedsiębiorstwa, często jednoosobowe działalności gospodarcze. Przeterminowanie zobowiązania branży rosną coraz szybciej, a w małych biznesach zacierają się granice między finansami firmowymi i prywatnymi.

Problemy z regulowaniem zobowiązań wykazały 174 aktywne, zawieszone i zamknięte księgarnie, jednocześnie czterech na dziesięciu właścicieli księgarń nie daje sobie rady również ze spłatą prywatnych kredytów.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w gospodarka, biznes, właściciel
Jarosław Lemanowicz: ceramikę wytwarzam XIX-wiecznymi technikami

Gościem Wojtka Chromego w audycji Po Pierwsze Gospodarka był Jarosław Lemanowicz, który w Kadynach koło Tolkmicka prowadzi Pracownię Ceramiczną JL. Jarosław Lemanowicz z wykształcenia jest plastykiem....

Zamknij
RadioOlsztynTV