Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Alergie – schorzenia, które występują coraz to częściej


Odkąd pamiętamy, to alergie występowały. Można mieć alergie na kurz, na sierść zwierzęcą, a także na pyłki.

Tak naprawdę obecnie można być uczulonym na absolutnie wszystko. Wydaje na się, że alergii jest coraz więcej. Coraz więcej osób musi się z nimi zmagać. Z czego to wynika? Jak sobie radzić z alergiami?

Alergie były, są i będą z nami

Niestety alergii nie jesteśmy w stanie w żadnym wypadku wyeliminować. Tak naprawdę alergie były, są, a także będą z nami. Nie jesteśmy nic z nimi zrobić. Niestety wciąż wiele osób u siebie zauważa pewne objawy alergii, zarówno te silniejsze, jak i łagodniejsze, ale nic z tym nie robi. Czy alergię można po prosty przeczekać? Bywa z tym różnie. Jeśli jest to alergia na przykład na pylenie danego gatunku drzew, to rzeczywiście alergia się zakończy wraz z końcem pylenia. Jednak musimy pamiętać, że objawy alergii znowu się nasilą, gdy tylko pylenie znów się rozpocznie. Jest to normalne.

Po co jednak mamy się męczyć, skoro na alergię można jakoś zaradzić, prawda? W aptekach znajdziemy różne leki na alergie. Są one przepisywane zarówno na receptę, jak i dostępne bez recepty.

Na pewno ich kupowanie i zażywanie może złagodzić objawy, ale nie zawsze leki bez recepty zadziałają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jest to tylko chwilowa ulga. Bardzo często dochodzi do tego, że objawy alergii z czasem jeszcze bardziej się nasilają.

Rozsądniej będzie się udać do lekarza, aby dobrał specjalistyczne leki na alergie. Na oko nikt nie dobierze leków na alergie. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Lekarzem specjalistą w tej sytuacji jest dermatolog. Aby się zapisać do lekarza dermatologa potrzebne nam będzie skierowanie. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie wizyty u dermatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Gdy mamy ochotę na wizytę prywatną, to żadne skierowanie nie jest nam potrzebne.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Gdy zgłaszamy się do dermatologa w celu ustalenie konkretnej alergii, to na pewno w pierwszej kolejności jest przeprowadzany z nami dokładny wywiad. Dermatolog będzie się nas pytał, jakie mamy objawy, kiedy się one nasilają oraz czy zauważyliśmy u siebie coś niepokojącego. Na wszystkie pytania musimy odpowiadać zgodnie z prawdą. Pamiętajmy o tym, że każdy nawet najmniejszy szczegół na ogromne znaczenie.

Niekiedy, gdy zaznaczymy lekarzowi, że towarzyszą nam zawroty głowy, to rzuca to całkiem inne światło na naszą diagnozę. Jedno jest pewne – alergii nie jesteśmy w stanie zdiagnozować „na oko”. Nie jest w stanie tego zrobić nawet najbardziej doświadczony dermatolog. Zatem, jak dermatolog dokonuje trafnej diagnozy? Wszystko opiera się na zasadzie testów. Dokładnie są to testy alergiczne. Dermatolog sprawdza reakcje naszej skóry oraz naszego organizmu na podawane środki. Dzięki temu dermatolog po krótszym, czy też dłuższym czasie, jest w stanie sprawdzić jaki odczyn alergiczny się pojawił.

Jeśli odczyn alergiczny jest bardzo duży, to jest to znak, że alergia jest naprawdę bardzo, ale to bardzo poważna. Określa się jej stadium. Gdy występuje w stadium początkowym, to mamy większe szanse, że nawet najsłabsze leki pomogą otrzymać satysfakcjonujący efekt. Na to właśnie liczymy.

Dobór leków

Po ustaleni diagnozy, a więc po przeprowadzeniu testów, dermatolog już wie, na co konkretnie jest uczulony jego pacjent. Wiadomo, że następnym krokiem jest przepisanie odpowiedniego leczenia. Wybór konkretnego leku nie jest taki prosty. Jak doskonale wiemy, każdy lek działa inaczej na daną osobę. U jednych zadziała niemal od razu, a u innych niestety musimy się liczyć z tym, że nie zadziała w ogóle. Niestety czasami leki muszą być dobrane metodą prób i błędów. Musimy się zatem uzbroić w cierpliwość.

Gdy tylko po zażywaniu danego leku, zauważyliśmy u siebie jakieś niepokojące objawy, to niczego nie powinniśmy zatajać. O wszystkim powinniśmy powiedzieć swojemu lekarzowi. Gdy uzna, że objawy te należą do skutków ubocznych, to niestety musimy uzbroić się w cierpliwość. Lekarz nam przepisze inne leki. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że te leki już sprawdzą się i w końcu pozbędziemy się objawów alergii.

Leki na alergie występują w różnych formach. Najpopularniejsze są oczywiście lekarstwa w formie tabletek. Jest ich naprawdę sporo. Oczywiście będąc u dermatologa, musimy także wspomnieć o innych lekach, które na stałe przyjmujemy. Niekiedy leki te mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami przepisanymi na alergie. Aby do tego nie doprowadzić, należy być szczerym i o wszystkim opowiedzieć. Beza tego na pewno się nie uda.

Pod opieką dermatologa

Na pewno alergicy powinni być pod stałą opieką dermatologa. Konieczne są wizyty kontrolne. Pamiętajmy także o tym, że możliwe jest odczulenie. Oczywiście nie jest możliwe w każdej sytuacji, ale w niektórych przypadkach jest szansa, że się uda.

W wizytach u lekarzy specjalistów nie tylko liczy się szczerość z nimi i nie zatajanie prawdy, ale także musimy mieć do nich zaufania gdy tylko nie będziemy jego mieli, to trudno nam będzie nie tylko uwierzyć w zaproponowane formy leczenia, a także będziemy mieli wątpliwości, co do celu, który chcemy osiągnąć.

Gdy będziemy już wiedzieli na co jesteśmy uczuleni, to możemy samodzielnie unikać tych rzeczy, czy też środków. Nie ma co narażać swojego organizmu. Od razu zauważymy efekty, które przyniosą nam niesamowita ulgę. Gdy do leczenia dołożymy także uniknięcie pewnych zagrażających nam sytuacji, to możemy cieszyć się pełnym komfortem. Nie da się ukryć, że właśnie na to liczymy. Jak najbardziej jest to nasz cel.

Gdy zgłosimy się do specjalisty i zwrócimy się o pomoc, to naprawdę zostanie nam pomoc udzielona. Jedyne co musimy zrobić, to zaufać fachowcowi i skorzystać z jego cennych porad. Wiadomo, że samodzielnie ani się nie zdiagnozujemy, ani też się nie wyleczymy. Do tego właśnie są lekarze.

Jedyne co możemy zrobić, to trafić na naprawdę dobrego lekarza, który specjalizuje się w alergiach i jest w tym naprawdę dobry. Musimy postarać się o wybór właściwego lekarza.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znamy wyniki tegorocznych matur. Jak wypadło województwo warmińsko-mazurskie?

Wyniki matur lepsze, niż przed rokiem, tradycyjnie też lepiej wypadł polski, gorzej - matematyka. W całym kraju do egzaminu dojrzałości przystąpiło 268 tysięcy 257 osób, w...

Zamknij
RadioOlsztynTV