Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy wyniki tegorocznych matur. Jak wypadło województwo warmińsko-mazurskie?

Fot. Przemysław Getka

Wyniki matur lepsze, niż przed rokiem, tradycyjnie też lepiej wypadł polski, gorzej – matematyka. W całym kraju do egzaminu dojrzałości przystąpiło 268 tysięcy 257 osób, w tym ponad 164 tysiące licealistów i 103,5 tysiąca absolwentów techników.

Maturę zdało średnio 78,2 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 procenta abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

W województwie warmińsko-mazurskim maturę zdało 76 procent uczniów, a 17 procent ma prawo do poprawki. W liceach w pierwszym terminie egzamin dojrzałości zaliczyło 81 procent, a 13 procent może go napisać jeszcze raz w sierpniu. Natomiast w technikach w regionie zdało 68 procent abiturientów, a 24 procent może przystąpić do poprawki.

Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie z ulgą odbierali świadectwa.

W końcu są wyniki. Stresowałam się, ale w głowie miałam świadomość, że nie mogę już niczego zmienić (…) Udało się, jestem zadowolony. Teraz jeszcze czekanie na wyniki z uczelni (…) Jak odebrałem dzisiaj wyniki to poczułem ulgę, ze jest to za mną (…) Życzymy powodzenia, żebyście się dostali na wymarzone studia.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach dobrze poradzili sobie uczniowie techników – podsumował warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski.

Szczególnie cieszą nas wyniki absolwentów techników. Okazuje się, że uczniowie techników z Warmii i Mazur  z roku na rok piszą maturę coraz lepiej. W rankingu województw pniemy się do góry. Wyprzedziliśmy kilka województw, i to cieszy. Oznacza to, że technika są atrakcyjnymi szkołami. Zachęcam ósmoklasistów do wyboru techników.

00:00 / 00:00


Na Warmii i Mazurach jeżeli chodzi o absolwentów liceów, to z maturą poradzili oni sobie lepiej, niż ci z techników, ale w skali kraju prawie najgorzej. Pod względem wyników matur warmińsko-mazurskie licea są lepsze tylko od dolnośląskich.

Kuratorium oświaty już zapowiada, że będzie zalecać liceom w regionie stworzenie programów naprawczych.


Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Kwiatkowska/CKE

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w egzamin, matura, wyniki
We wtorek poznamy wyniki tegorocznych matur

Ministerstwo Edukacji i Nauki i Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłoszą we wtorek przed południem ogólnopolskie wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Tegoroczni maturzyści mogą sprawdzić swoje wyniki już od...

Zamknij
RadioOlsztynTV