Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Alergia – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Fot. fotolia.pl.

Reakcje alergiczne stanowią jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących z powodu alergii. Specjaliści oceniają, że w krajach rozwiniętych na alergie cierpi prawie jedna czwarta dorosłych i ponad jedna trzecia dzieci, natomiast w Polsce takich osób jest około 12 milionów.

Gościem Izabeli Malewskiej w Bliższych Spotkaniach była alergolog dziecięcy Irena Krzynówek.

I. Malewska:  Najczęstsze skojarzenia związane z alergią to katar i wysypka.

I. Krzynówek: Takie są pierwsze objawy u pacjentów oraz pierwsze skojarzenia. I słusznie. Wymagają one diagnostyki, potwierdzenia i włączenia leczenia. Jeśli jest ono skuteczne, możemy dalej leczyć.

I. Malewska: Wysypka i katar to jedne z objawów jakie może dać alergia. Pod pojęciem alergii kryje się znacznie więcej, prawda?

I. Krzynówek: Dokładnie. Rodzice najczęściej zgłaszają problem z jednego narządu – nos, skóra, oskrzela. Musimy pamiętać, że organizm człowieka cały czas choruje i podejście musi być holistyczne. Dlatego prosimy o kontrolę u lekarza oraz o niestosowanie wcześniej leków. Wtedy jest potwierdzenie, że rzeczywiście wywiad był pełen.

I. Malewska: Jakie są najczęstsze i najsilniejsze alergeny?

I. Krzynówek:  Wszystko zależy od okresu, kiedy objawy występują – przez cały rok lub okresowo. Później trzeba odpowiedzieć na pytanie, które objawy są najsilniejsze. Na pewno część tych alergenów jest o silniejszym działaniu a część daje mniej nasilone objawy. Zawsze dopytujemy czy objawy występują przez cały rok, czy występują tylko okresowo. Często kierujemy się również kalendarzem pyleń.

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej z Ireną Krzynówek.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kolejnym gościem w Bliższych spotkaniach była dietetyk Barbara Kledyńska.

I. Malewska: Bardzo często po zjedzeniu mamy wysypkę.

B. Kledyńska: Nasze pokarmy są coraz bardziej zanieczyszczone. Teraz jest więcej środków chemicznych i ulepszaczy w produktach. Niestety to ma wpływ szczególnie na małe dzieci. One są mniej odporne od dorosłego i u nich to częściej się objawia.

I. Malewska: Kiedyś dzieci biegały po podwórkach i łąkach. Jak miały czerwone policzki mówiło się: zdrowe dziecko. Dziś zaczynamy się zastanawiać, czy nie jest na nic uczulone.

B. Kledyńska: To prawda. Różowe policzki były kiedyś okazem zdrowia, tak samo było z wagą. Jak dziecko było pulchne, to było zdrowe. Natomiast jeżeli mieliśmy według dzisiejszego spojrzenia prawidłową wagę, to uważano nas za chudych. Często babcie tak na nas patrzyły. Tak samo jest z alergią. Dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi i wiemy więcej. Kiedyś tak nie było, nie zwracało się uwagi na to.

I. Malewska: Które z alergenów są najsilniejsze, kiedy mówimy o żywieniu?

B. Kledyńska: Najbardziej zjadliwymi alergenami są białka zwierzęce i roślinne: mleko, jaja, drób, skorupiaki – owoce morza, orzeszki. Bywają też osoby uczulone na wołowinę.

I. Malewska: Jak się objawia alergia pokarmowa?

B. Kledyńska: Jeżeli chodzi o lekkie objawy, to zmiany skórne i duszności. Natomiast już w skrajnych przypadkach puchniemy, mamy zaburzenia pracy serca oraz występuje wysokie ciśnienie.

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej z Barbarą Kledyńską.

Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja o podłożu immunologicznym organizmu na czynnik normalnie tolerowany przez resztę populacji.  Już około 30% naszego społeczeństwa ma problemy z alergią– powiedział kolejny gość Bliższych Spotkań, dr Marek Mikołajczyk.

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej z dr Markiem Mikołajczykiem.

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

 

 

Więcej w Bliższe spotkania, alergia, Irena Krzynówek, Barbara Kledyńska
Nieznajomość prawa szkodzi. Nie musimy się znać, mamy od tego ekspertów

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi, oraz ignorantia legis non excusat – nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem - są to podstawowe zasady nieznajomością normy prawnej....

Zamknij
RadioOlsztynTV