Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieznajomość prawa szkodzi. Nie musimy się znać, mamy od tego ekspertów

Michał Korwek. Fot. A. Podbielska

Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi, oraz ignorantia legis non excusat – nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem – są to podstawowe zasady nieznajomością normy prawnej.

Michał Korwek, radca prawny, wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, a także Wiceprezes Krajowej Izby Radców Prawnych był gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego w Bliższych Spotkaniach.

I. Malewska: Z jakimi sprawami najczęściej przychodzą ludzie do prawnika?

M. Korwek: Najczęstsze porady prawne to proste sprawy cywilne, na przykład kwestie związane z zakupem samochodu, gwarancja i zakupy w sklepach internetowych.

I. Malewska: Czyli chodzi o prawo konsumenckie?

M. Korwek: Tak. Mamy także sprawy związane z prawem pracy. Ono bardzo szybko się zmienia i pojawiają się problemy. Pracodawcy nie wiedzą, jak je stosować po zmianach. Przekłada się to na pracowników, którzy mają szereg wątpliwości. My staramy się je wyjaśniać.

K. Kaszubski: Czasami w sposób nieodpłatny pomagacie osobom w trudnych sytuacjach życiowych, organizując akcje darmowych porad prawnych. Kiedy można bezpłatnie dowiedzieć się, jak działać w trudnych sytuacjach życiowych od strony prawnej?

M. Korwek: Niedawno ruszył program nieodpłatnej pomocy prawnej. Osoby spełniające kryteria ustawowe mogą pójść do starostwa lub urzędu gminy. Tam zastaną udzielone porady oraz można zasięgnąć darmowej pomocy prawnej. Samorząd radcowski również takie akcje organizuje. Szykujemy się do akcji „Niebieski Parasol”, żeby pomóc kobietom.

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego z Michałem Korwkiem.

Maciej Nawacki. Fot. A. Podbielska

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach był sędzia Maciej Nawacki – prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie oraz sędzia Krajowej Rady Sądownictwa.

I. Malewska: Kiedy przekracza się próg sądu, towarzyszą temu duże emocje. Czy tak powinno być?

M. Nawacki: Jestem przeciwnikiem tworzenia jakiegokolwiek dystansu w sądzie. Wolę sąd, który jest przyjazny dla ludzi, bo przecież sąd jest dla ludzi. Wydaje mi się, że poza powagą, odpowiednim ubiorem i słuchaniem tego, co mówi sąd, innych elementów dystansu stwarzać nie należy.

I. Malewska: Zawsze mówimy, że w sądzie ważne są terminy. Ciężko jest ich dopilnować bez wsparcia własnego prawnika.

M. Nawacki: W sprawach prostych można sobie poradzić bez pomocy prawnika. Są jednak sprawy, gdzie spór toczy się przez kilka rozpraw. Jeżeli ja bym występował w sądzie, to udzieliłbym pełnomocnictwa profesjonalnemu prawnikowi. Mam takie powiedzenie: jeżeli boli nas ząb – idziemy do dentysty, jeżeli mamy problem prawny trzeba iść do prawnika. Tym bardziej, że usługi prawnicze w Polsce nie są droższe niż na przykład usługi dentystyczne.

Posłuchaj rozmowy z Maciejem Nawackim.

Magdalena Mil i Ewa Szuba. Fot. A. Podbielska

Prawo do leczenia, do dokumentacji medycznej, do wyrażenia zgody na leczenie, oraz do opieki nad osobami bliskimi, które się znajdują w zakładach opieki zdrowotnej całodobowej – to podstawowe prawa pacjenta.

Czy znamy swoje prawa i jak to wygląda w życiu codziennym? Opowiadają o tym Magdalena Mil – rzecznik prasowy Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i Ewa Szuba – główny specjalista do Skarg i Wniosków w NFZ w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Mil i Ewą Szuba.

Monika Michniewicz. Fot. A. Podbielska

 

Już trzeci rok na terenie całego kraju działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W Olsztynie takich punktów jest siedem. Kto i gdzie może skorzystać z darmowych porad prawnych?

Monika Michniewicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych w Olsztyński Ratuszu była gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

Posłuchaj rozmowy z Moniką Michniewicz.

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prawo, radca prawny, Bliższe spotkania, Magdalena Mil, Michał Korwek, Maciej Nawacki, Monika Michniewicz
dr Beata Płoszaj-Witkowska: Drzewa dodają nam energii, odprężają i wzmacniają

Dziś tematem w Bliższych Spotkaniach była hortiterapia, czyli zbawienny wpływ roślin na nasz organizm. Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była dr Beata Płoszaj – Witkowska...

Zamknij
RadioOlsztynTV