A. Śliwka zachęcał do udziału w referendum: nie dajmy sobie odbierać tego prawa
Do udziału w referendum podczas wyborów parlamentarnych zachęcał w Elblągu wiceminister aktywów państwowych i kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu Andrzej Śliwka. Tym samym wspierał Fundację Klubów Gazety Polskiej, która prowadzi ogólnopolską akcję „Tour de Referdendum”.
W piątek przeprowadzono akcję obok elbląskiego targowiska. Andrzej Śliwka przekonywał dziennikarzy, że „każde działanie, którego celem jest zwiększenie frekwencji w wyborach, czy referendum jest właściwe i godne pochwały”. Podkreślał, iż wynik referendum jest wiążący, gdy wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.
Cztery pytania są bardzo istotne, a w momencie, w którym frekwencja będzie powyżej 50 procent, to referendum – niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od tego, czy będzie rządziła prawica, lewica, czy centrum – będzie wiążące dla rządzących
– zaznaczył.
Śliwka przypomniał też w rozmowie z Polskim Radiem Elbląg art. 4 Konstytucji RP, zgodnie z którym „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”, a „naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Nawiązał ponadto do konstytucji sejmu radomskiego z XVI wieku, znanej pod nazwą „Nihil Novi” i apelował, aby nie rezygnować z tego prawa.
Nic o nas bez nas – jeżeli jest możliwość, że w tych czterech sprawach bardzo istotnych, fundamentalnych, bardzo ważnych, będących przedmiotem debaty publicznej od wielu, wielu lat, pójść i zagłosować, to zachęcam wszystkich, żeby poszli i zagłosowali. Nie dajmy sobie odbierać tego prawa
– apelował kandydat PiS na posła.
Referendum zaplanowano 15 października wraz z wyborami do Sejmu i Senatu. 17 sierpnia uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm.
W referendum padną cztery pytania:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rudy
Redakcja: A. Niebojewska