Kozi ser króluje w Radiu od Kuchni
Nasza kulinarna podróż zaprowadziła nas na Kozią Farmę Złotna koło Morąga. To tam odbywa się kolejna odsłona Radia od Kuchni, w którym króluje kozi nabiał.
Kozia Farma Złotna to certyfikowane gospodarstwo ekologiczne mieszczące się na terenie Gminy Morąg zajmujące się hodowlą kóz i przetwórstwem mleka koziego. Prowadzą je Katarzyna i Grzegorz Łaski.
Wytwarzanie produktów mlecznych odbywa się ręcznie według starych receptur. Do części produktów wykorzystano receptury dostosowane do lokalnych tradycji. Surowiec – mleko kozie pochodzi z własnej hodowli 142 kóz. Kozy hodowane są w warunkach tzw. chowu otwartego. Zwierzęta mają możliwość swobodnego wyjścia z koziarni i spędzenia dowolnego czasu na pastwiskach o powierzchni 9 ha. W wyniku tego powstaje najlepszej jakości „mleko sienne”. Ważne jest to, że mleko pozyskiwane jest na miejscu i przetwarzane natychmiast po udoju. Nie jest zlewane i transportowane z odległych miejsc. Wszystkie produkty wytwarzane są w zamkniętym cyklu z własnego surowca.
Kozia Farma Złotna pełni również funkcję gospodarstwa edukacyjnego. Uczestniczy w programie skierowanym do dzieci i młodzieży „Zagród edukacyjnych”. Jest także gospodarstwem pokazowym, tematycznym służących upowszechnianiu wiedzy wśród rolników, zachęcających ich do zmiany, rozszerzenia profilu swojej działalności.
Produkty zgłoszone do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”: twarożek oberlandzki, kozi jogurt probiotyczny, naturalny kozi kefir, solankowy bundz kozi, bundz kozi z ziołami, ser kozi długo dojrzewający Olender, ser pleśniowy Popiołek.
Chłodnik
Składniki:
- 2 litry koziego kefiru,
- szklanka jogurtu,
- pęczek buraczków lub botwinki,
- 3 średnie ogórki,
- pęczek rzodkiewek,
- pęczek szczypiorku,
- pęczek koperku,
- 2 ząbki czosnku,
- sok z ćwiartki cytryny,
- sól, pieprz do smaku,
- ziemniaki,
- jajka na twardo
Gotujemy pokrojone w kostkę buraczki lub botwinkę w niewielkiej ilości wody przez około 15 minut i zostawiamy do wystygnięcia. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, dodajemy sok z ćwiartki cytryny i zaczynamy kroić ogórki, rzodkiewkę, koperek, szczypiorek i czosnek. Gdy buraczki będą całkiem zimne, dodajemy kefir, jogurt, wszystkie warzywa z wyjątkiem szczypiorku, sól, pieprz do smaku. Jeśli chłodnik jest za kwaśny, można dodać szczyptę cukru. Chowamy do lodówki na godzinę. W tym czasie gotujemy ziemniaki, podsmażamy cebulę na okrasę. Przed podaniem na stół dodajemy do chłodnika szczypiorek i jajko. Posypujemy ziemniaczki koperkiem.
Makaron z passatą pomidorową i trzema serami
Składniki:
- 250 g makaronu typu tagliatelle,
- najlepiej domowa passata pomidorowa,
- 3 kozie serki po około 150 g – solankowy bundz, pleśniowy Dziadek lub Cabri oraz kozi parmezan,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- sól, pieprz do smaku,
- pęczek bazylii
Oliwę aromatyzujemy na patelni czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Dodajemy passatę pomidorową, mieszamy i redukujemy. Gdy passata odparuje, dodajemy pokrojony w kostkę kozi bundz i serek pleśniowy. Mieszamy, by składniki się połączyły i chwilę gotujemy. Podajemy z ugotowanym al dente makaronem, posypujemy bazylią lub innymi śródziemnomorskimi ziołami. Na wierzch posypujemy kozim parmezanem.
Sernik na zimno z twarożku oberlandzkiego
Składniki:
- 1 kg twarożku oberlandzkiego,
- 2 łyżeczki żelatyny rozpuszczone w połowie szklanki wody,
- pół szklanki cukru,
- laska wanilii,
- 2 galaretki owocowe rozrobione według przepisu,
- owoce sezonowe – truskawki, maliny, borówki,
- mięta do dekoracji.
Blendujemy twaróg z cukrem i laską wanilii, dodajemy rozpuszczoną ciepłą żelatynę, blendujemy chwilę i wylewamy do pucharków. Dekorujemy sezonowymi owocami i zalewamy lejącą, wystudzoną galaretką. Odstawiamy do lodówki na 2 godziny. Dekorujemy listkiem mięty przed podaniem.
Autor: K. Bobrycka
Foto: K. Bobrycka