Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niemal połowa Polaków preferuje pracę w trybie hybrydowym

49 procent Polaków preferuje pracę w trybie hybrydowym – wynika z badania firmy Pracuj.pl. Jeden na pięciu badanych wskazał, że odpowiedni tryb pracy jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór miejsca zatrudnienia.

Z 49 procent badanych, którzy preferują pracę zdalną, 29 procent deklaruje, że chcieliby pracować hybrydowo z przewagą pracy zdalnej, a 20 procent oczekuje przewagi pracy stacjonarnej. 35 procent respondentów preferuje model wykonywania obowiązków w pełni stacjonarnie, a 16 procent w pełni zdalnie.

Wyniki badania wskazują, że otwartość firmy na różne modele wykonywania obowiązków pozytywnie wpływa na chęć aplikowania 76 procent Polaków. Z kolei 74 procent respondentów dobrze ocenia ofertę pracy, jeśli daje możliwość dowolnego ustalenia proporcji pomiędzy pracą zdalną a pracą z biura.

Model pracy hybrydowej

W modelu hybrydowym Polacy bardziej preferują pracę stacjonarnie raz w tygodniu. Praca stacjonarna trzy dni w tygodniu negatywnie wpłynie na chęć ubiegania się o nią u 23 procent badanych. Pozytywnie ocenia ją zaś 34 procent osób. Oferta pracy hybrydowej, z pracą stacjonarną jeden dzień w tygodniu wpływa natomiast negatywnie na 19 procent badanych, a 37 procent chętniej będzie aplikować na taką ofertę.

Model pracy zdalnej

40 procent respondentów dobrze ocenia oferty pracy w modelu wyłącznie zdalnym, bez możliwości wizyt w biurze. 74 procent badanych chętniej będzie się ubiegać ofertę pracy, w ramach której pracodawca udziela wsparcia rzeczowego lub finansowego w wyposażeniu stanowiska pracy w domu dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo.

Natomiast 26 procent respondentów ocenia negatywnie model pracy w pełni zdalnej i niechętnie zaaplikuje na takie oferty.

Praca w pełni stacjonarna

Pracę w modelu w pełni stacjonarnym pozytywnie ocenia 19 procent badanych, a 40 procent deklaruje, że takie warunki wpływają negatywnie na ich decyzję o aplikacji do takiej pracy.

Jak wynika z badania, 15 procent Polaków szuka obecnie pracy zdalnej, ponieważ ich obecny pracodawca im tego nie umożliwia. 2 procent wskazuje natomiast na sytuację odwrotną, w której chcą pracować z biura, a obecny pracodawca oferuję pracę jedynie w pełni zdalną.

17 procent badanych deklaruje, że nie szuka obecnie pracy, ponieważ w aktualnym miejscu zatrudnienia mogą wykonywać zadania w odpowiedniej dla nich formie. Natomiast 55 procent badanych wskazało, że szukając pracy skorzystaliby z filtra zawężającego oferty do tych z pracą zdalną lub hybrydową.

Tymczasem 63 procent wszystkich opublikowanych ogłoszeń od stycznia do czerwca tego roku dotyczyło pracy stacjonarnej. Dla pracy w modelu hybrydowym było to około 1/4 ogłoszeń, a dla pracy w pełni zdalnej 9 procent.

Badanie wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku od 18 do 65 lat.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy z PAP

Więcej w praca, praca zdalna, praca hybrydowa
Od dziś wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę i stawka godzinowa

Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa do 28,10 zł. To druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej....

Zamknij
RadioOlsztynTV