Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., STYL i ZDROWIE, Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
Przenoszą boreliozę i inne choroby. Nie lekceważmy ukąszeń kleszczy
– Nie lekceważmy ukąszenia kleszcza – apeluje Narodowy Fundusz Zdrowia. W regionie rośnie liczba zachorowań na choroby odkleszczowe.
Jak przekazała Magdalena Mil z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, w 2022 roku w regionie na choroby odkleszczowe zachorowało ponad 7,5 tysiąca osób. W 98 procentach przypadków była to borelioza. W ubiegłym roku odnotowano pond 9 tysięcy zachorowań, a od stycznia do kwietnia tego roku zdiagnozowano choroby odkleszczowe u prawie 4 tysięcy osób.
Kleszcze można spotkać niemal wszędzie. Już nawet wizyta w parku, spacer z psem wokół bloku czy praca w ogródku może skończyć się ukąszeniem. A kleszcza wkłutego w skórę należy usunąć jak najszybciej, bo im dłużej ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.
Jak podaje NFZ, najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od czerwca do sierpnia, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Chromy
Redakcja: K. Ośko