Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszył sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

fot. P. Getka

Po zimowej przerwie otwarto dla żeglugi Kanał Elbląski. Od dziś regularne rejsy zaczyna biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która w poprzednim sezonie przewiozła blisko 70 tysięcy turystów.

O otwarciu dla żeglugi Kanału Elbląskiego wraz z Jeziorem Drużno i Systemem Jezior Warmińskich poinformował w komunikacie nawigacyjnym Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jak przekazał jego rzecznik Bogusław Pinkiewicz szlak pomyślnie przeszedł kontrole dozoru technicznego, został oznakowany i jest gotowy do eksploatacji.

Na najbardziej obleganych pochylniach: Kąty i Buczyniec spodziewamy się dziś około 30 dużych i małych jednostek. W kolejnych dniach, aż do następnej niedzieli, podobnie. Czyli pełne obłożenie (…) W tym sezonie żeglugowym na kanale nie są planowane żadne większe remonty, poza koniecznymi naprawami eksploatacyjnymi

– zaznaczył.

Kanał Elbląski należy do najpopularniejszych dróg wodnych w województwie warmińsko-mazurskim. W zeszłym roku, od maja do września, na najbardziej obciążonej pochylni w Buczyńcu przeprowadzono łącznie około 3 i pół tysiąca przepraw, z których skorzystało prawie 5 i pół tysiąca jednostek pływających.

Wraz z otwarciem sezonu wyrusza na trasy biała flota Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, która jest największym operatorem statków pasażerskich na kanale.

Codziennie pływamy po odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego, są także rejsy po śluzach w Ostródzie, w kierunku Miłomłyna, w kierunku Starych Jabłonek czy spacerowy godzinny rejs po Jeziorze Drwęckim

– powiedziała Anna Kościukiewicz-Skorupa z Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

Przed długim weekendem widać zwiększone zainteresowanie rejsami. Turyści dzwonią i rezerwują terminy.

Prognozy pogody są optymistyczne, spodziewana jest temperatura w okolicach 20 stopni C, więc w sam raz na rejs

– dodała.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski jest unikatowym zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach.

Statki turystyczne i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

Kanał Elbląski został w 2011 roku uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

fot. P. Getka

Kanał Elbląski. Fot. P. Getka

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w żegluga, Kanał Elbląski, Żegluga Ostródzko-Elbląska, Buczyniec, jezioro Drużno, pochylnie, jelenie, sezon żeglugowy, Kąty
Wielkie Jeziora Mazurskie. Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych. Znakowane są przeszkody znajdujące się...

Zamknij
RadioOlsztynTV