Polacy mają problemy ze snem. Ekspert mówi o przyczynach
Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka. Jednak coraz więcej osób ma ze spaniem kłopoty. W ciągu ostatnich stu lat czas przeznaczony na sen skrócił się średnio o około półtorej godziny, a Polacy należą do najbardziej „bezsennych” narodów w Europie.
Na bezsenność ogromny wpływ ma brak ruchu oraz nadmierne narażenie na szkodliwe działania światła niebieskiego, które emitują ekrany telewizorów, laptopów i smartfonów. Dodatkowo dzisiejszej nocy zmienimy czas z letniego na zimowy – ingerując tym samym w nasz zegar biologiczny.
– Jest to nie tylko zmiana pór snu, ale i naszej aktywności w ciągu dnia – podkreślił prof. Adam Wichniak, specjalista zaburzeń snu.
Zmiana aktywności w ciągu dnia jest szczególnie trudna w okresie jesienno-zimowym. Ona najczęściej powoduje spadek aktywności i wydłużenie czasu spędzanego w łóżku. Szczególnie niekorzystna jest dla osób starszych. Są one z reguły mniej aktywne. Jeśli robi się zimno, chłodno, to są jeszcze mniej aktywne niż ma to miejsce w lecie. Osoby starsze mają często problem z tym, że gorzej śpią nad ranem. Wydłużenie godzin snu jesienią/zimą powoduje, że one bardziej cierpią
– wyjaśniał.
Przypomnijmy, dziś w nocy wskazówki zegarków przestawiamy z godziny 3.00 na 2.00.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski