Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W audycji Na Zdrowie o badaniach genetycznych i bezdechu sennym

Pracownia Badań Genetycznych i Biologii Molekularnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie otrzymała akredytację Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Na razie jest to jedyna pracownia w województwie z certyfikatem potwierdzającym jakość badań cytogenetycznych.

Co jego przyznanie oznacza w praktyce i jakie badania są prowadzone we wspomnianym ośrodku mówi Agnieszka Kowalczyk-Sulewska kierująca pracownią.

Drugim tematem audycji Na Zdrowie jest bezdech senny. Z tym groźnym schorzeniem zmaga się około 11 procent Polaków i choć najczęściej dotyka mężczyzn po 40 roku życia, to dotyczy również dzieci i kobiet. Bezdech w czasie snu wiąże się z niedotlenieniem organizmu, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia.

Podstawowym objawem bezdechu jest chrapanie, natomiast w ciągu dnia pacjent czuje zmęczenie, senność, ból głowy, ma problemy z koncentracją. Osoby z takimi dolegliwościami powinny zgłosić się na badanie polisomnograficze, na które kieruje lekarz rodzinny. O przyczynach chrapania i bezdechu w czasie snu oraz metodach ich leczenia – mówił otolaryngolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie dr Bogdan Kibiłda.

O swoim problemie opowiedział też nasz redakcyjny kolega Marek Lewiński. Do wysłuchania audycji Na Zdrowie zaprasza Agnieszka Lipczyńska.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w certyfikat, leczenie, szpital dziecięcy, sen, chrapanie, bezdech senny, genetyka, Na Zdrowie, biologia molekularna
Zapisują się do lekarza i nie przychodzą. NFZ wysyła miliony SMS-ów

W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał około 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa jest realizowana dla pacjentów z...

Zamknij
RadioOlsztynTV