Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto tańca towarzyskiego w Olsztynie. Miraż ma 50 lat!

Fot. K. Piasecka

Święcą triumfy od ponad pół wieku – teraz uroczyście świętują. W tym roku minęło dokładnie 50 lat od powstania Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego Miraż, a także rozkwitu tańca towarzyskiego w Olsztynie.

Z tej okazji w auli imienia Anny Wasilewskiej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyła się uroczysta gala. Wręczono również państwowe odznaczenia. Maria Jolanta Felska otrzymała srebrny medal „Założony kulturze Gloria Artis”, a Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski – brązowy.

Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski to najbardziej utytułowana polska para w tańcu towarzyskim. W latach 1983-1993 zdobyli 20-krotnie tytuł Mistrza Polski m.in. w tańcach standardowych i latynoamerykańskich.

NAGRODZENI

Srebrny medal „Założony kulturze Gloria Artis” za zasługi na rzecz upowszechniania kultury

  • Maria Jolanta Felska

Maria Jolanta Felska zapoczątkowała rozwój tańca towarzyskiego w Olsztynie. W latach 1970-1991 była nauczycielem tańca, sędzią międzynarodowym i cenionym trenerem wielu par turniejowych, które doprowadziła do najwyższych klas tanecznych i wielokrotnego zdobycia tytułów Mistrza Polski. Założycielka i choreograf grupy baletowej „Miraż”, w 1973 r., założycielka Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Miraż”, organizatorka pierwszego Międzynarodowego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Olsztynie, z jej inspiracji powstały kolejne kluby tańca Towarzyskiego – KIK i MUZA , a także Olsztyński Ośrodek Taneczny. W 1980 r. została uznana za najlepszego trenera w Polsce. Dzięki jej pracy i talentowi Olsztyn stał się Stolicą Tańca. Pani Maria Jolanta Felska zapisała się w kulturze Olsztyna, Polski i Europy jako ikona tańca towarzyskiego.

Brązowy medal „Założony kulturze Gloria Artis” za zasługi na rzecz upowszechniania kultury

  • Karolina Felska
  • Krzysztof Wasilewski

Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski to najbardziej utytułowana polska para w tańcu towarzyskim, w latach 1983-1993 zdobyli 20-krotnie tytuł mistrza Polski w tańcach standardowych, latynoamerykańskich i 10 tańcach. Wielokrotni finaliści Mistrzostw Świata i Europy Zawodowców, cenieni trenerzy polskich klubów tanecznych i wielu par, które doprowadzili do tytułów mistrzowskich, w latach 2001-2016 organizatorzy corocznego Międzynarodowego Festiwalu Tańca Tropicana Cup w Mikołajkach, w latach 2006-2018 organizatorzy corocznego happeningu tanecznego „Olsztyn Tańczy”. Od 1992r. założyciele i właściciele Centrum Tańca CREA DANCE i od 2013 r. właściciele Miejsca Kreatywnej Aktywności w Olsztynie.

Odznaka honorowa „Zasłużony dla kultury polskiej”  za zasługi na rzecz upowszechniania kultury

  • Elżbieta Ewa Jagiełło-Kasperowicz
  • Krzysztof Kasperowicz
  • Iwona Szymańska-Pavlović
  • Arkadiusz Pavlović
  • Lidia Katarzyna Convents

Elżbieta Kasperowicz i Krzysztof Kasperowicz – w latach 1982-1985 wielokrotni wicemistrzowie Polski w tańcach standardowych, latynoamerykańskich i 10 Tańcach, W latach 1981r. -1991r. przejęli pałeczkę po Marii Jolancie Felskiej i zostali trenerami Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Miraż”. który w 1984 i 1985 roku zdobył  nagrodę Grand Prix dla najlepszego klubu tanecznego w Polsce. W 1984r. założyli pierwszą w Polsce Formację Tańców Standardowych „Miraż”, która już w po 2 latach zdobyła III miejsce na Mistrzostwach Europy i IV miejsce na Mistrzostwach Świata. Od 1995 r. właściciele szkoły tańca „Kasper Dance Studio” w Chicago.

Iwona Szymańska-Pavlović wraz z  Arkadiuszem Pavlović tworzyli w latach 1982-1994 parę taneczną, wielokrotnie zdobywając tytuły Mistrza i Wicemistrza Polski . W 2001r. otworzyli „Szkołę Mistrzów Tańca Pavlović”, a następnie Klub taneczny „ESTELA”. Cenieni trenerzy, których pary wielokrotnie osiągały tytuły Mistrzów Polski. Współorganizatorzy największej w Polsce imprezy tanecznej „Open Polish Championships”.

Iwona Szymańska-Pavlović jest również choreografem i reżyserem spektakli i musicali Od 2005r. jest jurorką programu rozrywkowego „Taniec z Gwiazdami”, a ostatnio została wyróżniona jako „Najbardziej wpływowa Osoba roku 2022”.

Lidia Katarzyna Convents, znana z początków kariery tanecznej jako Katarzyna Siekierska, – tancerka międzynarodowej klasy „S”, w latach 1979-1982 wraz z partnerem Andrzejem Łozowskim wielokrotnie zdobywali tytuł Mistrza Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Od 1981r. reprezentanci Polski na prestiżowych turniejach zagranicznych w ramach Kadry Narodowej Par Tanecznych. W latach 1985-1990 wielokrotna finalistka Mistrzostw Niemiec, Mistrzostw Świata i Europy z partnerem Manfredem Kober, ceniona trenerka polskich i zagranicznych par tanecznych. Aktualnie właścicielka „Atelier Katia” w Bonn

Odznaki honorowe za zasługi na rzecz upowszechniania kultury

  • Anna Romankiewicz
  • Lech Romankiewicz
  • Barbara Przemieniecka
  • Wojciech Przemieniecki

Anna i Pan Lech Romankiewicz – 5-krotni Mistrzowie Polski Amatorów i 5-krotni Mistrzowie Polski Zawodowców w tańcach standardowych w latach 1989-1998. Reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w tańcach standardowych. Od 1994 r. założyciele i trenerzy „Studia Tańca Lech Romankiewicz”. Cenieni trenerzy wielu par, które doprowadzili do tytułu Mistrza Polski.

Barbara i Wojciech Przemieniecki – w latach 1989-1993 wielokrotni Mistrzowie Polski Amatorów i Wicemistrzowie Polski Zawodowców w tańcach latynoamerykańskich, reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w tańcach latynoamerykańskich. Od 1992r. założyciele „Szkoły Tańca i Wdzięku Przemienieccy”. Cenieni trenerzy par tanecznych, z których wielu zostało Mistrzami Polski. W latach 1994-2000 organizatorzy wielu szkoleń tanecznych m.in. „Kongresu Tańca” oraz „Lato, Zima pod okiem Mistrzów”.

Nagroda prezydenta Olsztyna za całokształt twórczej działalności w dziedzinie tańca towarzyskiego:

  • Piotr Galiński

Piotr Galiński – tancerz i wybitny choreograf. W 1978r. założyciel Zespołu „Contra”, który w 1984r. zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii modern jazz, a w 1985r. spektaklem zdobył Grand Prix, a Piotra Galińskiego nazwano „Królem polskich choreografów”. Następnie jako choreograf Olsztyńskiego Teatru Tańca wystawiał większe spektakle taneczne w Polsce i za granicą. Wszędzie przyjmowany był owacyjnie.

Posłuchaj relacji

Fot. K. Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w taniec, Olsztyn
„Kolejny powód do niepokoju”. Wciąż nie mogą wejść do swoich mieszkań w Centaurusie

Pięć miesięcy po zakończeniu prac budowlanych w Centaurusie w centrum Olsztyna właściciele lokali wciąż nie mogą wejść do swoich mieszkań. Chodzi o ponad 150 osób, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV