Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bałdach upamiętniono Mikołaja Kopernika

W Bałdach upamiętniono Mikołaja Kopernika. Fot. A.Skrago

Wielki astronom Mikołaj Kopernik został upamiętniony w podolsztyńskich Bałdach. W 550. rocznicę jego urodzin kanonik warmiński doczekał się swojego głazu na Trakcie Biskupim.

W Bałdach po raz 15. odbył się Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy. Swoje pamiątkowe kamienie mają tu również biskupi zasłużeni dla archidiecezji, m.in. kardynał Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kowalczyk czy bp Tadeusz Płoski.

W południe w kościele w Butrynach rozpoczęła się Msza święta, po której na Trakcie Biskupim uroczyście odsłonięty został kolejny głaz pamiątkowy, który w tym roku był poświęcony Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę jego urodzin. Kopernik nie był biskupem warmińskim, ale jego zasługi dla rozwoju Warmii są ogromne. Dlatego fetowany był jako „Biskupom równy”.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu. Wiceszefowa ministerstwa rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska podkreśliła, że dzisiejsze święto jest symboliczne dla naszego regionu. – Cieszę się, że takie wydarzenia mają miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, ponieważ są jego symboliką i cechą charakterystyczną – powiedziała minister.

Na powiązania astronoma z regionem wskazał także szef rządowego centrum analiz Norbert Maliszewski. Podkreslił, że uroczystość to okazja do poznani historii tej postaci. – Mikołaj Kopernik to Warmiak, administrator, obrońca m.in. Olsztyna – powiedział profesor.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży z kolei zwrócił uwagę na rolę Kopernika w historii Kościoła. – Warto pamiętać, że Mikołaj Kopernik był osobą stanu duchownego – powiedział Poboży.

Fundatorem głazu Mikołaja Kopernika był starosta powiatu olsztyńskiego. – Uważamy go za największego Warmiaka, który rozsławił Warmię naukowo. Ten głaz jest też wyjątkowy dlatego, że tablica, która obok niego stoi po raz pierwszy jest trójjęzyczną – zaznaczył Andrzej Abako.

Chociaż astronom nie był biskupem warmińskim, takie upamiętnienie go jest jak najbardziej uprawnione – podkreśla arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński. – W tym roku mija dokładnie 500 lat, kiedy Kopernik był zarządcą diecezji. To bez wątpienia tytuł, żeby go tu upamiętnić – zaznaczył biskup.

Po uroczystości uczestnicy kiermasu spotkaki się z „Kopernikiem” podczas inscenizacji z udziałem aktorów Teatru Jaracza w Olsztynie. Administrator kapituły warmińskiej będzie w Bałdach „obsadzał łany opuszczone”.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla rodzin, m.in. warsztaty i pokazy. Na jarmark z produktami regionalnymi i rękodziełem przyjechało ponad 50 wystawców. Część artystyczną zabawy poprzedziła krótka uroczystość wręczenia certyfikatów Warnijskich Kunsztyków przyznanych po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii czternastu produktom regionalnym. Są wśród nich dzieła sztuki lokalnych artystów, ale i ciekawe wyroby lokalnych producentów, które są wizytówką regionu i promują Świętą Warmię.

Wieczorem zaplanowano potańcówkę wiejsko-miejską.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. A.Skrago

Fot. A.Skrago

Fot. A.Skrago

Fot. A.Skrago

Fot. A.Skrago

Fot. A.Skrago

 

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy / Ł. Sadlak

Więcej w Warmia, folklor, głaz, Butryny, Mikołaj Kopernik, bałdy, kiermas, Święta Warmia
Parada zakończy Światowy Festiwal Folkloru Tęcza

Dobiega końca 20. Światowy Festiwal Folkloru Tęcza w Ełku. W ostatni dzień imprezy odbywa się barwna parada ulicami miasta. Parada przejdzie od dworca PKP ulicą Armii...

Zamknij
RadioOlsztynTV