„Pieniądze na rozwój i przyszłość”. 500 plus dla dzieci w rodzinach zastępczych i domach dziecka
Złożenie wniosku o „500 plus” do końca kwietnia zapewni ciągłość wypłat – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie przysługuje także dzieciom do 18. roku życia w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka czy domach dziecka prowadzonych przez samorządy.
W tym ostatnim przypadku pieniądze są wydawane na rozwój dziecka, np. pozalekcyjną naukę języków obcych czy zajęcia sportowe. A na co nie można przeznaczać tych pieniędzy? Wyjaśnia Rafał Zapadka, wicedyrektor olsztyńskiego Domu Pomocy Dziecku.
Nie możemy wydawać pieniędzy na potrzeby bieżące placówki np. jedzenie, leki, odzież czy zabawki. To są pieniądze dziecka i nie mogą one obniżać kosztów jego utrzymania.
Pieniądze dla wychowanków wpływają na specjalne subkonta – dodaje Rafał Zapadka.
Większość dzieci – starszych – zbiera pieniądze na koncie. Gdy w wieku 18 lat odchodzą z placówki, są przelewane na ich konta. Jeśli chodzi o młodsze dzieci – staramy się, by pieniądze były przeznaczane na ich rozwój – na dodatkowe zajęcia np. naukę języka angielskiego czy jazdę konną.
Te pieniądze bardzo się przydają – mówi 12-letnia Agata.
Ja mam za to na przykład laptopa, telefon, bojki ledowe i jeżdżę konno.
W czasie pandemii wydałam na laptop i telefon, a resztę odkładam. Chcę wypłacić, kiedy skończę 18 lat, żeby ułożyć jakoś sobie życie
– dodaje 16-letnia Bogusia.
Najłatwiejszą formą złożenia wniosku jest aplikacja mZUS, która przyspiesza proces. Jeśli ktoś składał już wniosek i otrzymywał świadczenie, w nowym większość danych uzupełniona będzie automatycznie.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Niebojewska