Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Narażali własne życie by ratować Żydów. Olsztyńscy historycy zaprezentowali sylwetki zapomnianych bohaterów

Fot. M. Lewiński

Małżeństwo Żabińskich, ksiądz Marceli Godlewski i Zofia Kossak – sylwetki tych „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” zostały opisane na infografikach przygotowanych przez historyków olsztyńskiego IPN.

W najbliższy piątek (24 marca) obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Historycy z olsztyńskiego Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali infografiki z sylwetkami Polaków, którzy „poświęcili swoje życie i zdrowie swoich bliskich i żyli w stanie permanentnego zagrożenia, by nieść pomóc bliźniemu”- mówił na briefingu prasowym naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN prof. Karol Sacewicz.

Pokazujemy polskich bohaterów, którzy w ciemną noc okupacji, wielkiego, stałego zagrożenia, liczą się z tym, że mogą być wykryci i brutalnie zamordowani przez niemieckiego okupanta. Mimo to podjęli się wysiłku, nie jednogodzinnego, nie jednodniowego, ale wielotygodniowego, obliczonego na wiele miesięcy.

00:00 / 00:00

Ks. Marceli Godlewski od 1915 roku był proboszczem w parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. W latach 1940–1942 parafia znajdowała się w granicach getta, a ksiądz prałat Godlewski zaangażował się w niesienie pomocy Żydom. Pomógł w ucieczce z getta m.in. Wandzie i Krzysztofowi Zamenhofom.

To czytelny przykład wielkiego kapelana. Człowiek, który był związany z Ruchem Narodowym, któremu przed wojną wytykano niekoniecznie prożydowskie nastawienie. Był to jednak chrześcijanin, który pokazał, że w godzinach próby udziela pomocy potrzebującym

– dodał naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.

00:00 / 00:00

ksiądz Marceli Godlewski

W czasie II wojny światowej Żydów ratowali także Jan i Antonina Żabińscy, którzy przez lata prowadzili warszawski ogród zoologiczny. W czasie wojny ich dom „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” stał się schronieniem dla uciekinierów z warszawskiego getta. Wiele wskazuje na to, że małżeństwo Żabińskich uratowało blisko 300 Żydów.

Jan i Antonika Żabińscy

Pisarka Zofia Kossak w 1942 roku opublikowała swój „Protest!”, w którym podkreślała zdecydowaną niezgodę polskich środowisk katolickich wobec zagłady Żydów na terenie okupowanej Polski. Tego samego roku wraz z Wandą Krahelską powołała Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, przekształcony wkrótce w Radę Pomocy Żydom „Żegota”.

Zofia Kossak

Wszystkie opisywane przez IPN postaci zostały wyróżnione tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie.

Uczestniczący w briefingu prasowym wicekurator oświaty Wojciech Cybulski podkreśla, że z infografik i opracowań historyków IPN mogą korzystać uczniowie warmińsko-mazurskich szkół.

Korzystając chociażby ze swoich smartfonów. Większość tych materiałów edukacyjnych, które oferuje IPN jest do pobrania w formie elektronicznej. Wiem, że cieszą się one ogromną popularnością. Myślę, że prezentowane dziś infografiki będą wykorzystane na najbliższych lekcjach,w dniach, kiedy będziemy upamiętniać Polaków ratujących Żydów.

00:00 / 00:00

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony 24 marca. Data nie jest przypadkowa.

Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w wojna, IPN, Żydzi, getto, Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, Jan i Antonina Żabińscy, Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów, Ks. Marceli Godlewski
Z Olsztyna wyruszy kolejny konwój z darami dla Ukrainy. Trwa zbiórka leków i żywności

Od początku wojny zawieźli na Ukrainę prawie 65 ton darów przejeżdżając ponad 43 tysiące kilometrów. W przyszłym tygodniu (29.03) wolontariusze Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego chcą tam pojechać...

Zamknij
RadioOlsztynTV