Trwa Światowy Kongres Kopernikański. Naukowcy wkrótce zawitają do Olsztyna
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
W Toruniu oficjalnie zainaugurowano Światowy Kongres Kopernikański. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który w czerwcu także będzie gościł naukowców z całego świata.
Nauka to odkrywanie prawdy – tej prawdy potrzebujemy jak nigdy wcześniej w dobie wojen, szalejących ideologii, zniekształcających rzeczywistość człowieka, w dobie kłótni i wielu konfliktów
– powiedział szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas kongresu.
Minister Czarnek przypomniał, że przed dwoma laty spotkał się z rektorami uczelni wyższych – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Uzgodniliśmy, że rząd RP będzie finansował Światowy Kongres Kopernikański. – Ta współpraca spowodowała, że dziś wszyscy tu jesteśmy i cieszymy się obecnością tak wybitnych osobistości z całego świata
– podkreślił minister Przemysław Czarnek.
Minister dodał, że rok temu prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o Akademii Kopernikańskiej. Dzięki temu Światowy Kongres Kopernikański wydłuża się do trzech dni i dzięki temu przez te trzy dni będzie gościł w Toruniu wybitnych naukowców, profesorów i noblistów z całego świata – z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, Japonii i wielu innych krajów.
Akademia ukonstytuuje się podczas popołudniowej sesji obrad w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Kongres potrwa do 21 lutego 2023 roku. Naukowcy następnie spotkają się w Krakowie (24-26 maja), Olsztynie (21-24 czerwca) i ponownie w Toruniu (12-15 września).
Prymas Polski wspomina wielkiego astronoma
W 550. rocznicę urodzin i chrztu Mikołaja Kopernika dziękujemy za jego życie i twórczą pracę na wielu polach – powiedział w niedzielę prymas Polski abp Wojciech Polak w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.
Prymas przewodniczył Mszy świętej koncelebrowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. W katedrze obecni byli m.in. emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller oraz sześciu biskupów, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dzisiaj, kiedy jesteśmy razem, aby dziękować Bogu za tego znamienitego i sławnego toruńczyka, spoglądamy w niebo, które się nad nami rozjaśnia. modląc się razem w toruńskiej katedrze, zwłaszcza przy źródle chrzcielnym, w którym 550 lat temu zanurzony został Mikołaj Kopernik, dziękujemy za jego życie i za jego twórczą i podejmowaną na wielu polach pracę, za to, że – jak pięknie powiedział o nim kardynał Stefan Wyszyński – ten syn naszego narodu przez swoje odkrycia skierował oczy dzieci narodu i całej ludzkości – ku słońcu.
– podkreślił prymas Polak.
Prymas powiedział też, że Mikołaj Kopernik dał się poznać jako człowiek nauki, ale także człowiek wierzący w Boga, przywiązany do Kościoła i zatroskany o jego dobro.
W niedzielę przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Urodził się on w Toruniu 19 lutego 1473 roku. Studiował prawo, medycynę i matematykę na Akademii Krakowskiej i w Bolonii, Rzymie, Ferrarze i Padwie. Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), opublikowane w 1543 roku. Przedstawił w nim teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy.
Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata.
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Redakcja: Ł.Sadlak za PAP