Najbardziej zdegradowane części Elbląga czeka rewitalizacja
Gotowa jest diagnoza najbardziej zdegradowanych części Elbląga. Teraz ruszają konsultacje społeczne dotyczące wyznaczenia obszarów do rewitalizacji.
Władze miasta przygotowują wieloletni plan działań poprawiających jakość tych przestrzeni, które według raportu obejmują 15 procent powierzchni Elbląga. Wyznaczone miejsca to około 12 km kwadratowych powierzchni obejmujących tereny przy rzece – Łasztownię, Zawodzie, Wyspę Spichrzów, dalej południowe dzielnice Osiek, Zatorze, Nowe Pole i Dąbki oraz część Witoszewa, Kępy Północnej i Śródmieścia. Zamieszkuje je około 30 tysięcy elblążan.
Według ustawy o rewitalizacji obszar zdegradowany to taki, w którym skupia się wiele negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, środowiskowych czy funkcjonalnych. Dotyczy to m.in. przestępczości, ubóstwa, zagrożenia wykluczeniem społecznym, uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym, ale też brakami w sferze przestrzennej i technicznej.
Elbląski Gminny Program Rewitalizacji obejmie lata 2023-2030. W przyszłym tygodniu odbędą się otwarta debata i spotkanie konsultacyjne. Ale już teraz elblążanie pisemnie mogą pisemnie uwagi w ratuszu.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska