Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Robot nakarmi owada, a owad pozwoli nakarmić nas
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracują nad automatycznym systemem hodowli mącznika młynarka. Ten owad jest wykorzystywany jako źródło białka paszowego.
UWM wszedł w projekt, którego celem jest przemysłowa hodowla mącznika młynarka na potrzeby produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich. Larwy tego owada mogą być bardzo cennym źródłem białka, stąd pomysł, by je wykorzystać w większej skali. W projekt zaangażowana jest też Politechnika Wrocławska, a liderem jest prywatna firma z Lubawy.
Powstaje zautomatyzowany system opieki nad larwami, nad jego techniczną częścią pracuje profesor Piotr Zapotoczny z Wydziału Nauk Technicznych UWM.
Temat na początku wydawał się trywialny, ale w miarę postępu prac okazało się, że ta produkcja nie jest taka prosta. Każdą kuwetę z larwami wyjąć, obsłużyć, sprawdzić stan fizjologiczny owadów, nakarmić, zebrać wylinkę, spryskać wodą. Tutaj musimy skonstruować robota, który zastąpi całkowicie pracę ludzką. Człowiek będzie pełnił tylko funkcję nadzorczą, a komputer załatwi wszystko – od momentu karmienia do zbioru owadów z kuwet
– wyjaśnił profesor Zapotoczny.
Mącznik młynarek jest jednym z owadów, które na świecie są wykorzystywane od kilku lat jako źródło białka paszowego. Jego przemysłowa hodowla mogłaby pozwolić polskim producentom na uniezależnienie się od dostaw innych białkowych komponentów.
Taki komponentem podstawowym póki co jest mączka sojowa. Mącznik młynarek – czy w ogóle białko owadzie – jest traktowane jako alternatywa dla soi. Soję importujemy, jednym z celów jest ograniczenie importu soi i stworzenie alternatywy takiej naszej, miejscowej
– powiedział profesor Tadeusz Bakuła z Wydziału Weterynarii UWM.
Profesor Bakuła realizował już kilka projektów badawczych związanych z wykorzystaniem białka z owadów, teraz jest również zaangażowany w projekt zautomatyzowanej hodowli larw. Ale jak podkreśla – owadami nie da się całkowicie zastąpić komponentów sojowych.
Nie ma możliwości zastąpienia 100-procentowego, ale jeśli zamienimy w skali 5, 10 czy nawet 20 procent, to o tyle zmniejszany wspomniany import soi. Natomiast z doświadczeń nam wyszło, że taka zamiana 100-procentowa nie jest korzystna dla zwierząt.
Mącznik młynarek w Unii Europejskiej dopuszczony jest do użytku jako nie tylko składnik pasz, ale także jako składnik jedzenia dla ludzi.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko