Ełk, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Giną kierowcy i piesi. Jak się zachowywać na przejazdach kolejowo-drogowych?
O bezpiecznych zachowywaniach na przejazdach kolejowo-drogowych można się dowiedzieć podczas warsztatów organizowanych w całej Polsce przez PKP PLK. Takie spotkanie odbyło się w Ełku.
„Bezpieczny przejazd” to ogólnopolska kampania realizowana przez Polskie Koleje Państwowe. W warsztatach obywających się w różnych miastach może uczestniczyć każdy. Można się na nich dowiedzieć, jakie są kategorie przejazdów, jak się przed nimi zachować i jakie są najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców. Można również poznać przepisy ruchu drogowego w odniesieniu do przejazdów kolejowych.
Czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym nie jest tylko ostrzeżeniem
Organizatorzy kampanii podkreślają, że wiele osób wciąż tak sądzi. A czerwone światło oznacza kategoryczny zakaz wjazdu na tory.
Znajdują się tacy, którzy uważają że przejechanie slalomem między opuszczonymi rogatkami to przejaw sprytu i oszczędność czasu, a nie skrajnej głupoty i igranie ze śmiercią. Rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą nawet trzynastu boiskom piłkarskim
– wyjaśniają.
Różnica mas pomiędzy składem towarowym a samochodem osobowym jest taka, jak między pojazdem a puszką po napoju. Każdy błąd na torach może mieć nieodwracalne skutki. Maszynista nie ma szans wyhamować w ciągu kilku sekund.
Podstawowe założenia kampanii „Bezpieczny Przejazd” to:
- podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych
- zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego
- minimalizacja liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych
- kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych
Częścią kampanii „Bezpieczny Przejazd” jest m.in. „Bezpieczny piątek”. W wyniku przeprowadzonych akcji ustalono, że najczęstsze wykroczenia powodowane są przez kierowców. Są to:
- brak reakcji na znak STOP
- przejeżdżanie przez przejazd mimo włączonej sygnalizacji (czerwone naprzemiennie mrugające światło)
- próba przejechania pod zamykającymi lub otwierającymi się rogatkami, a także ich omijanie
Do końca września tego roku na przejazdach i przejściach przez tory doszło do 123 wypadków, w których zginęło 29 osób, a 14 zostało ciężko rannych.
Wypadek na przejeździe kolejowym. 6-latek w ciężkim stanie jest w szpitalu
Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym. Zginęła jedna osoba
Wypadek na przejeździe. Pociąg zmiażdżył samochód, który wjechał na tory
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy





![Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA] Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FPXL_20260814_094956989-scaled.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)



















