W Elblągu powstał ośrodek IPN popularyzujący historię. „To inicjatywa, która jest potrzebna”
Popularyzacja najnowszej historii, promocja książek oraz dyskusje i konferencje naukowe. To atrakcje Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia, który został otwarty w ratuszu staromiejskim w Elblągu.
Jednym z zaproszonych gości był podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.
Każde działanie, które ma na celu kultywowanie pamięci o naszych bohaterach oraz promowanie patriotycznego myślenia, jest warte wsparcia i promocji. Cieszy mnie to tym bardziej, że takie rzeczy dzieją się w Elblągu.
Podobnego zdania jest przewodniczący Zarządu Regionu Elbląg NSZZ „Solidarność” Grzegorz Adamowicz.
To inicjatywa, która jest jak najbardziej potrzebna. Kultywowanie historycznych informacji jest naszym obowiązkiem i to zarówno państwowych instytucji, jak IPN, ale także Związku Zawodowego „Solidarność”.
Wydarzeniu towarzyszył wykład doktora Pawła Warota, dyrektora gdańskiego oddziału IPN.
Przede wszystkim zależy nam na najnowszej historii, czyli na historii XX wieku. Bazujemy na dokumentach, znajdujących się w naszych archiwalnych zasobach, po byłej komunistycznej policji politycznej.
Wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski zwraca uwagę na sens istnienia placówki.
Przystanek Historia IPN został powołany m.in. po to, żeby w końcu mówić, kto był bohaterem, a kto zdrajcą.
Centrum Edukacyjne to inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej polegająca na popularyzacji historii oraz działań IPN. Inauguracji w Elblągu towarzyszyła gala wręczenia nagród laureatom konkursu dotyczącego działalności Armii Krajowej.
Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski