Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
„Wzajemnie się wspieraliśmy”. Obchody rocznicy powstania węgierskiego w Dobrym Mieście
Dobre Miasto przypomniało o przyjaźni polsko-węgierskiej. Od czwartku na Warmii odbywają się uroczystości związane z rocznicą Powstania Węgierskiego w 1956 roku.
Wczoraj uroczystości miały miejsce w Olsztynie, dziś w Dobrym Mieście naukowcy dyskutowali zaś na temat fenomenu relacji polsko-węgierskich. Jak przypominali, bliskie związki między dwoma krajami mają wielowiekową tradycję.
Związki Polski z Węgrami sięgają głębokiego średniowiecza, to są m.in. związki dynastyczne. Wzajemnie wspieraliśmy się w stosunkach międzynarodowych, mieliśmy podobną mentalność i zwyczaje. Bardzo ważnym jest fakt, że nie mieliśmy zatargów z narodem węgierskim
– mówił profesor Krzysztof Narojczyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W XIX wieku Polacy i Węgrzy wspierali nawzajem swoje dążenia niepodległościowe, tu zapisał się szczególnie bohater obu narodów generał Józef Bem. Potem – w wieku XX – Węgrzy udzielili Polsce bardzo istotne pomocy w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
To właśnie Węgrzy transportowali do nas broń i bardzo ważną amunicję. W czerwcu i lipcu 1920 roku, czyli w tym momencie, gdy nasze magazyny świeciły pustkami i każdy nabój był na wagę złota, to właśnie Węgrzy nam pomogli i to im pamiętaliśmy w 1956 roku
– mówił doktor Paweł Warot, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN.
W Dobrym Mieście powstała też artystyczna instalacja związana z obchodami. Z kwiatów – goździków i chryzantem – ułożono flagi obu państw, przed nimi ustawiono zaś czerwone chryzantemy symbolizujące przelaną krew.
To jest instalacja artystyczna, symbol naszych zaplątanych dziejów, tej wielowiekowej przyjaźni i tragicznych wydarzeń, które dalej nas łączą
– mówił burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski.
W 1956 roku w węgierskim powstaniu przeciwko władzy komunistycznej zginęło 2,5 tysiąca osób. W całej Polsce odbywały się manifestacje poparcia Węgier – największa miała miejsce w Olsztynie 30 października 1956 roku.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Związkowcy Solidarności z regionu wsparli manifestujących w Warszawie
- Marcin Kulasek: pan Romanowski zachował się jak tchórz i oszukał swoich wyborców
- Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Nie da się tego wyrzucić z pamięci"
- Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W Olecku odbędą się uroczystości wojewódzkie