Warzywa na deser? W radiowej kuchni wszystko jest możliwe!
Zdrowe słodkości mogą być pyszne! Udowodniliśmy to w audycji „Radio od kuchni”.
Warzyw gruntowych dostarczyli nam tym razem państwo Joanna i Sebastian Walkiewiczowie, prowadzący na co dzień Ekologiczne Gospodarstwo Ogrodnicze we Frygnowie. Na stole pojawiły się m.in. cukinie oraz dynie.
Kucharz Maciej Maciejewski zaplanował w menu zdrowe przysmaki z warzywną nutą. Na początek upiekliśmy ciasto cytrynowo-pomarańczowe z cukinią. Przygotowaliśmy też deser z dyni, pachnący cynamonem, imbirem, goździkami i pomarańczą. Główną potrawą środowego odcinka były natomiast ziemniaki faszerowane nadzieniem z dodatkiem m.in. boczku, suszonych pomidorów i kalafiora. Idealne menu na jesień!
Ciasto cytrynowo-limonkowe z cukinią
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki skórki cytrynowej i limonkowej
- 1/2 szklanki maślanki
- 6 łyżek soku z cytryny i limonki
- 250 g cukinii
- 1/2 szklanki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 1 i 1/3 szklanki cukru
- 2 jaja
- 1/2 łyżeczki soli
- 3/4 szklanki cukru pudru
Przygotowanie:
Ciasto:
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy proszek do pieczenia oraz sól i mieszamy.
Cukinię myjemy i tarkujemy na dużych oczkach. Wyciskamy dokładnie wodę z cukinii, którą wykorzystamy do lukru. Jajka miksujemy z olejem roślinnym w oddzielnej misce. Dodajemy cukier, maślankę, 2 łyżki soku oraz skórkę cytryny i limonki. Wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy cukinię i ponownie mieszamy.
Do mokrych składników wsypujemy mieszankę mąki, proszku do pieczenia oraz soli i mieszamy. Ciasto przelewamy do wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia keksówki. Pieczemy przez 40-45 minut w temperaturze 180 stopni.
Lukier:
Cukier puder przesiewamy do miseczki. Dodajemy stopniowo po łyżce soku z cytryny i limonki oraz wodę z cukinii. Ucieramy je ze sobą. Dodajemy więcej soku, gdy lukier jest za słodki lub cukru pudru, gdy jest za rzadki. Upieczone ciasto dekorujemy lukrem. Czekamy do całkowitego wystudzenia.
Deser z dyni
Składniki:
Ciasto:
- 1 mała dynia
- szczypta cynamonu
- szczypta imbiru
- szczypta gałki muszkatołowej
- szczypta mielonych goździków
- 1 łyżeczka ekstraktu z pomarańczy
- 2 łyżki miodu
- ok. 100-150 g zmielonych ciasteczek korzennych
bita śmietana:
- 250 ml śmietanki kremówki 30%
- 1 łyżka cukru pudru
- 100 g serka mascarpone
Przygotowanie:
Dynię przekrawamy na drobniejsze kawałki, oczyszczamy z pestek i pieczemy przez ok. 45 min. (czas zależny od wielkości pieczonych kawałków). Łyżką oddzielamy dynię od skóry. Miksujemy na gładką masę. Masę przekładamy do rondla, doprowadzamy do wrzenia, następnie zdejmujemy z ognia (gdy ma dużo wody, odparowujemy mieszając) i dodajemy przyprawy oraz miód. Mieszamy i zostawiamy do wystudzenia. Kremówkę miksujemy razem z mascarpone na gęsty krem. Do puree z dyni dodajemy 2 łyżki kremu i dokładnie mieszamy. Do pozostałej ubitej kremówki dodajemy przesiany cukier i ponownie miksujemy do połączenia. Do pucharków nakładamy puree z dyni, następnie zmielone ciasteczka oraz kremówkę.
Ziemniaki faszerowane
Składniki:
- 4 duże ziemniaki
- 8 plastrów surowego wędzonego boczku
- 2 łyżeczki masła
- 1/2 pęczka szczypiorku
- 50 g suszonych pomidorów
- 100 g kalafiora (zazwyczaj pozostałego po obiedzie)
- 1/2 papryki czerwonej
- 100 g sera żółtego
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach. Studzimy, kroimy na połowy i wydrążamy, pozostawiając niecały centymetr i skórkę. Następnie wykładamy ścianki wewnętrzne ziemniaka boczkiem – na każdego ziemniaka kładziemy 1 plasterek przecięty na pół. Następnie wsypujemy odrobinę startego sera żółtego, posiekany szczypiorek i pokrojoną paprykę, kalafiora, suszony pomidor. Połówki ziemniaków układamy na kratce od rusztu piekarnika . Pieczemy w piekarniku w 200 stopniach (góra-dół) przez ok. 10-15 minut. Po wyciągnięciu na każdą łódeczkę dodajemy odrobinę masła.