To wyjątkowy dzień dla rolników z regionu. Jubileusz Izb Rolniczych i samorządu rolniczego
Dyskusje o kondycji polskiego rolnictwa, roli samorządów rolniczych, ale również docenienie trudnej pracy działaczy i samych rolników. W Olsztynie świętowano dziś 125-lecie Izb Rolniczych na ziemiach polskich, a także 25-lecie samorządu rolniczego na Warmii i Mazurach.
Eksperci rozmawiali m.in. o roli samorządu rolniczego. Mówił o tym Krzysztof Jurgiel, europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia oraz były minister rolnictwa.
Plusy to po pierwsze – opiniowanie, jeśli chodzi o rząd, o ministra aktów legislacyjnych, które rząd kieruje do parlamentu – i to jest jedno ważne zadnie. Wspieranie ministra w realizacji innych zadań tzw. zleconych. Takim przykładem było włączenie się Izb Rolniczych w realizację wniosku, by rolnicy mogli wypełniać informatycznie wszystkie wnioski. Tych zadań Izba ma zapisanych w ustawie z 1995 roku bardzo dużo
– mówi Krzysztof Jurgiel.
W podobnym tonie wypowiada się Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, który podkreśla, że samorząd rolniczy domaga się zmian w przepisach.
Dzisiejsze święto to okazja do rozmów o kondycji polskiego rolnictwa, roli samorządów rolniczych, ale również docenienia trudnej pracy działaczy i samych rolników.
Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie ściśle współpracuje z Izbą Rolniczą. Nasza praca dla rolników w terenie pokrywa się bardzo często. To w jaki sposób pomagamy, w jaki sposób współpracujemy ma duży wpływa na to, jak wygląda polska wieś i polskie rolnictwo
– mówi Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Za zasługi dla rolnictwa wyróżniono również m.in. Marka Kuźniewskiego, wiceprezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
Przed rolnikami najważniejszy okres w roku. W wielu miejscach naszego regionu rozpoczynają się żniwa. Na polach kosi się już m.in. rzepak.
Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska