Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Przyspiesza rejestracja na szczepienia. Mogą się zgłaszać kolejne roczniki. „Kilkaset tysięcy szczepionek nie zostało wykorzystanych”
Od przyszłego tygodnia rozszerzony zostanie programu szczepień przeciwko COVID-19. We wtorek rano (23 marca) rozpocznie się rejestracja kolejnych pięciu roczników.
To osoby urodzone między 1957 a 1961 rokiem. Zgodnie z planem do dziś (20 marca) trwa rejestracja na szczepienia osób w wieku 67-69 lat (rocznik 1952-54). W poniedziałek rozpocznie się rejestracja seniorów z roczników 1955-1956.
Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk powiedział, że rozszerzenie grupy osób mogących się rejestrować wynika z niewystarczającego wykorzystania szczepionek AstraZeneca.
Mamy kilkaset tysięcy szczepionek w punktach szczepień, które nie zostały wykorzystane, bo pacjenci nie zjawili się na szczepienie. Apelujemy, by kierować się wytycznymi lekarzy i naukowców i żeby się szczepić.
– mówił Michał Dworczyk.
Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z badaniami Europejskiej Agencji Medycznej, preparat ten jest bezpieczny. Tymczasem w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienia AstraZeneką. Wzrosła natomiast liczba osób, które mimo umówienia się na szczepienie tym preparatem, nie przyszły.
Michał Dworczyk podkreślił, że polski rząd nie uległ panice i nie zawiesił szczepień szczepionką AstraZeneką.
Nie było żadnych przesłanek ze strony polskich lekarzy, polskich naukowców oraz instytucji zajmujących się bezpieczeństwem leków, żeby wstrzymać te szczepienia, dlatego podjęliśmy właśnie takie decyzje.
Europejska Agencja Medyczna wydała pozytywną rekomendację do tego, by kontynuować szczepienia AstraZeneką.
Niemal wszystkie kraje wznowiły szczepienia tym preparatem. Niemniej jednak skutki paniki, która została wywołana w ostatnich dniach, widzimy we wszystkich krajach europejskich
– podkreślił szef KPRM. Jak dodał, dotyczy to również Polski.
Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień zaznaczył, że osoby które nie zgłaszają się na zaplanowane szczepienia, będą musiały ponownie się rejestrować dopiero w puli ogólnej, bez podziału na roczniki.
W Polsce do tej pory wykonano 5 milionów szczepień, w tym liczba szczepień pierwszą dawką wynosi ponad 3 miliony 200 tysięcy, a drugą – 1 milion 800 tysięcy.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/PAP