Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Do końca miesiąca o 20 procent więcej szczepień niż zakładano? Rejestrowane są osoby od 67 do 69 lat
W Polsce wykonano ponad 4,7 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego prawie 1,7 mln drugą dawką. EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneka. Trwa rejestracja osób w wieku 67-69 lat.
Po iniekcjach w całym kraju zgłoszono 4973 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.
Od 27 grudnia ubiegłego roku, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano w sumie 5879 dawek. Z raportu wynika, że do naszego kraju trafiło łącznie 5 728 100 dawek, a do punktów szczepień dostarczono 4 904 750 dawek.
Unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides poinformowała, że do czwartku w Unii Europejskiej podano 53 mln szczepionek przeciw COVID-19. Zwróciła jednocześnie uwagę, że na solidarności europejskiej zaczynają się pojawiać rysy, ale jej zdaniem, gdyby nie Unia Europejska, w Europie doszłoby do „wojny szczepionkowej”. Przekonywała, że konieczne jest bezpieczne otwarcie Europy do lata, aby uniknąć wybuchu społecznej frustracji.
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił w czwartek, że Gibraltar stał się pierwszym miejscem na świecie, w którym przeciw COVID-19 zaszczepiono całą dorosłą populację. Zamieszkany przez ok. 33 tys. osób Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim.
Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. „Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” – oświadczyła Cooke.
EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneka. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi, a tym preparatem.
Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 25 marca uruchomiony zostanie powtórny nabór do szczepień seniorów 70 plus. Dodał jednocześnie, że do końca miesiąca powinniśmy mieć ok. 20 proc. więcej przeprowadzonych szczepień niż zakładano.
– Te osoby, które w czasie styczniowej rejestracji nie zapisały się, bo nie było już terminów w związku z brakiem szczepionek, od 25 marca będą mogły zapisywać się na kolejny kwartał, a więc na miesiące: kwiecień, maj, czerwiec – przekazał Dworczyk.
Jak wyjaśnił, termin ten jest podyktowany rekomendacjami Rady Medycznej, by ta grupa wiekowa była szczepiona preparatami mRNA, czyli szczepionkami firmy Pfizer i Moderna, a harmonogramy tych dostawców cały czas nie są potwierdzone.
– Jak już będziemy mieli potwierdzone harmonogramy dostaw na drugi kwartał, wtedy będziemy mogli za pośrednictwem punktów szczepień wystawić kalendarze i rozpocząć rejestracje. Dlatego właśnie wcześniej mogą się rejestrować osoby młodsze do szczepień szczepionką AstraZeneca, a dopiero od 25 marca seniorzy powyżej 70 roku życia – podkreślił szef KPRM.
Na Warmii i Mazurach wykonano w sumie 169 697 szczepień przeciwko COVID-19, w tym 57 258 drugą dawką. Zdaniem dyrektor ds. pielęgniarstwa Małgorzaty Zalewskiej niektórzy z pacjentów mających przyjąć szczepionki AstraZeneka rezygnowali, uprzedzając o tym telefonicznie. Najczęściej mówili, że się zastanowili i chcą być może czekać na inną szczepionkę.
– Wczoraj z 30 pacjentów przyszło 18. Była to jak dotąd największa liczba pacjentów, którzy zrezygnowali jednego dnia. Mamy listy rezerwowe, telefonujemy w takich sytuacjach do innych osób – mówiła.
Autor: PAP (M.Gronek)
Redakcja: K. Piasecka