Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
MSZ interweniuje ws. Polaka, który leży w śpiączce w angielskim szpitalu. Mężczyzna mógłby trafić do kliniki Budzik w Olsztynie
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że strona polska będzie nadal interweniować w sprawie Polaka, który przebywa w śpiączce w angielskim szpitalu.
Polskie władze od miesiąca podejmują działania w tej sprawie. Wiceminister Paweł Jabłoński poinformował, że strona polska zaproponowała, aby przewieźć mężczyznę do kliniki Budzik dla dorosłych w Olsztynie gdzie mógłby być dalej leczony.
U Brytyjczyków interweniował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, polscy konsulowie oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
O sprawie informowaliśmy wczoraj
Klinika Budzik chce przyjąć Polaka, który leży w śpiączce w Wielkiej Brytanii
Sprawa dotyczy mężczyzny, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii. 6 listopada doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. W wyniku tego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.
W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Zgodzili się na to mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.
15 grudnia Sąd Opiekuńczy uznał, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny „nie jest w jego najlepszym interesie” i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, tak aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.
Aparatura podtrzymująca życie była dwukrotnie odłączana. Najpierw na 2, następnie na 5 dni, ale później była znów podłączana w związku ze złożonym wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto. Później – w związku z nowymi dowodami przedstawianymi przez tę część rodziny, która walczy o podtrzymywanie życia mężczyzny.
Rodzina złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ten skargę jednak odrzucił. To pozwala szpitalowi ponownie odłączyć podawanie mężczyźnie pożywienia i wody.
Oddział Leczenia Śpiączki dla Dorosłych „Budzik” w Olsztynie jest gotów przyjąć Polaka. Neurochirurg, były minister zdrowia profesor Wojciech Maksymowicz mówił
Jeżeli powodem utrzymania godności wobec człowieka jest to, żeby nie przedłużać mu życia, a nie jest naruszeniem godności niedawanie mu jedzenia i picia, to my nie zgadzamy się na to w Polsce. Takimi chorymi my się tutaj zajmujemy. Staramy się zdiagnozować i pomóc im…
Wojciech Maksymowicz wyjaśnił, że olsztyński ośrodek przez pół roku pacjentów tzw. zwanych nieurazowych otacza opieką pielęgniarską, oferuje zabiegi fizjoterapii oraz pomoc psychologów i neurologopedów.
W olsztyńskiej klinice Budzik dla dorosłych byli chorzy po udarach, którzy po wszczepieniu stymulatora dodatkowo się ożywili, są w kontakcie, a nawet zaczęli wypowiadać pojedyncze słowa.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/Radio Olsztyn