Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Klinika Budzik chce przyjąć Polaka, który leży w śpiączce w Wielkiej Brytanii

Profesor Wojciech Maksymowicz. Fot. Przemysław Getka

Oddział Leczenia Śpiączki dla Dorosłych „Budzik” w Olsztynie jest gotów przyjąć Polaka, który przebywa w jednym ze szpitali w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli powodem utrzymania godności wobec człowieka jest to, żeby nie przedłużać mu życia, a nie jest naruszeniem godności niedawanie mu jedzenia i picia, to my nie zgadzamy się na to w Polsce. Takimi chorymi my się tutaj zajmujemy. Staramy się zdiagnozować, pomóc im i cokolwiek się uda uzyskać, w uszkodzonym oczywiście mózgu, żeby można było dalej pomóc w życiu i poprawie. Nie zawsze się uda, ale pomóc można

– poinformował podczas konferencji prasowej neurochirurg, profesor Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia.

00:00 / 00:00

Mężczyzna oddycha samodzielnie, działa też jego mózg. Pozostaje jednak w stanie, który wymaga karmienia przez sondę. W Wielkiej Brytanii sąd zdecydował na wniosek części rodziny, żeby tego już nie robić. Zdaniem prof. Maksymowicza, podawanie mu sztucznie jedzenia i picia nie będzie uporczywą terapią.

On nie jest podłączony do żadnej aparatury. Nie chcą mu po prostu podać jedzenia do żołądka przez sondę i picia. O czym my w ogóle mówimy? To nawet nie jest kwestia uporczywej terapii.

00:00 / 00:00

Wojciech Maksymowicz wyjaśnił, że olsztyński ośrodek przez pół roku pacjentów tak zwanych nieurazowych otacza opieką pielęgniarską, oferuje zabiegi fizjoterapii oraz pomoc psychologów i neurologopedów. – Próbują oni wyłowić, jak można pobudzić mózg pacjenta, by doprowadzić do kontaktu. Na początku trzeba chorego zbadać, czy jego mózg reaguje na bodźce zewnętrzne i jak „ten żar rozbuchać”, żeby jeszcze ożywić – dodał.

Wspomniał, że w klinice Budzik dla dorosłych byli chorzy po udarach, którzy po wszczepieniu stymulatora dodatkowo się ożywili, są w kontakcie, a nawet zaczęli wypowiadać pojedyncze słowa.

To jest życie i wcale nie wiadomo, czy nie jest dobrze godnościowo samorealizowane. Nikt z nas nie ma prawa powiedzieć, że w tej formie to życie nie dostarcza wystarczająco dużo satysfakcji albo biegnie neutralnie. Ten człowiek na pewno żyje

– powtórzył.

W Klinice Budzik w Olsztynie udało się wybudzić ze śpiączki prawie 30 pacjentów. Jest to pierwsza w Polsce klinika dla dorosłych. Działa od 4 lat.

Brytyjski sąd przychylił się w poniedziałek wieczorem do wniosku szpitala w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, by nie zezwalać konsulowi w RP na dostęp do przebywającego tam, pozostającego w śpiączce obywatela Polski – poinformowali PAP jego bliscy.

Jak dodali, sąd uzasadnił decyzję tym, że „nie byłoby to w najlepszym interesie” mężczyzny. Zgodnie z wcześniejszą decyzją sądu, szpital w Plymouth ponownie odłączył rurki, którymi był on odżywiany i nawadniany.

W poniedziałek o sprawie z ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes rozmawiał Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP.

Odbyłem dziś długą rozmowę z Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes o sprawie naszego Rodaka, nie ukrywam, że rozmowa była trudna, rozmawiałem także z Ambasadorem RP w Londynie, jestem cały czas w kontakcie z polskimi konsulami, którzy są na miejscu w Plymouth

– poinformował Szczerski w poniedziałek wieczorem na Twitterze.

Sprawa dotyczy R.S. – mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

 

Autor: J. Golon/A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojciech Maksymowicz, śpiączka, uwaga, klinika Budzik
Ponad 350 zakażeń koronawirusem w warmińsko-mazurskim. Mamy najwyższy odsetek zakażeń w przeliczeniu liczbę mieszkańców

Potwierdzono 4835 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kraju. Zmarło 291 chorych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. W regionie odnotowano 354 zakażenia, a zmarło 27 osób....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV