Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rośnie zainteresowanie klasami sportowymi. Na czym polega ich sukces? Posłuchaj

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Katarzyna Piasecka

Rośnie popularność klas sportowych. Jakie dyscypliny najchętniej wybierają uczniowie? O możliwościach rozwoju rozmawiano w Bliższych spotkaniach.

Marzenna Życzko – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 18 w Olsztynie była gościem Izabeli Malewskiej i Maćka Świniarskiego.

I. Malewska: Kiedyś klasy sportowe dotyczyły tylko młodzieży gimnazjalnej. Teraz zaczynamy już od pierwszej klasy szkoły podstawowej?

M. Życzko: Tak, w naszej szkole rozpoczynamy od klasy pierwszej i od klasy czwartej. Klasy pierwsze, to będą oddziały z innowacją z zakresu piłki nożnej z trzema dodatkowymi godzinami piłkarskimi. W klasach czwartych o profilu piłkarsko – żeglarskim będzie dodatkowo sześć godzin szkolenia sportowego.

I. Malewska: W-f w klasycznym wydaniu pozostaje. Wszystko zgodnie z programem?

M. Życzko: Uczniowie będą mieli cztery godziny w ramach podstawy programowej i dodatkowo sześć godzin szkolenia sportowego.

M. Świniarski: Kiedy ruszył pierwszy nabór do klas żeglarskich, zrobiło się o tym bardzo głośno. Teraz patrząc z perspektywy – czy projekt z klasami żeglarskimi się udał?

M. Życzko: Tak, już mamy trzy lata takiego kształcenia na profilu żeglarskim. Zauważamy coraz większe zainteresowanie żeglarstwem. W tych klasach średnio jest około dziesięcioro dzieci, które chciałyby uprawiać żeglarstwo zawodowo. Uważam, że to jest sukces. Teraz rodzi się inicjatywa piłkarska.

M. Świniarski: Jeśli chodzi o klasy piłkarskie, to tu było chyba zatrzęsienie zgłoszeń?

M. Życzko: Tak, mamy ogromne zainteresowanie i do klasy pierwszej i do klasy czwartej. Będziemy musieli przeprowadzić specjalne testy, żeby uczniowie mogli się dostać. Chyba zainteresowanie wynika z tego, że rodzice przekazują sobie z ust do ust informacje, że w tych klasach uczniowie, którzy uprawiają sport mają najlepsze wyniki w nauce.

M. Świniarski: Do kiedy trwają zapisy do tych klas?

M. Życzko: Rekrutację do klas o profilu piłkarskim kończymy 24 maja, a do klas żeglarskich rekrutacja potrwa do końca maja.

Posłuchaj rozmowy
M. Życzko – cz. 1

00:00 / 00:00

Piotr Żurawel, trener i nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 18 w Olsztynie był kolejnym gościem Bliższych spotkań.

I. Malewska: Zastanawiamy się, czy klasy sportowe mają rację bytu?

P. Żurawel: Jak najbardziej, z tego względu, że aktywność fizyczna jest potrzebą życia i musimy z dziećmi pracować i chcemy, jeżeli dzieci są chętne. Już od klasy pierwszej chcemy tworzyć taką specjalizację jaką jest piłka nożna i zobaczymy co z tego wyjdzie. Bardzo mocno walczyliśmy o te klasy i chcieliśmy, żeby powstały. Mamy wszystkie narzędzia do tego, by dobrze pracować. Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, odpowiedni sprzęt, odpowiednią kadrę i mam nadzieję, że będzie to z korzyścią dla dzieci, ale i dla Olsztyna, dla rozwoju sportu na Warmii i Mazurach.

M. Świniarski: No właśnie, zainteresowanie z tego co słyszę jest tak duże, że także SP Nr 5 będzie taką klasę piłkarską przygotowywać. Miał być program pilotażowy, a tu wielki sukces.

P. Żurawel: Sukces, bo dzieci chętnie grają w piłkę nożną. Jest to najpopularniejszy sport na świecie. Reprezentacja Polski jest na topie w tym momencie i dzieci chcą grać w piłkę i nie ma tu żadnej rywalizacji. Nawet myślę, że jakby jakaś trzecia szkoła powstała, to byłoby to tylko z korzyścią dla poziomu piłki nożnej i szkolenia. My już w klasie pierwszej mamy za dużo podań. Będzie robiona selekcja i wszyscy do tej klasy się nie dostaną. Będą dwie klasy o profilu piłki nożnej – klasa pierwsza i klasa czwarta.

I. Malewska: To klasy nie tylko dla chłopców?

P. Żurawel: Nie, również dla dziewczynek. My tutaj się pochwalimy, że mamy dwie dziewczyny, które grają bardzo dobrze w piłkę. One od początku były w takiej klasie, można powiedzieć usportowionej z chłopcami. Jest to Kamila Prus i Agata Lewalska. Kamila Prus została powołana do kadry Polski na konsultacje. Moje zdanie jest takie, że dziewczyny w momencie, kiedy dają radę, wręcz muszą rywalizować z chłopcami. Do momentu, kiedy dziewczęta dają radę, to powinny jak najbardziej rywalizować i my takie dwie dziewczyny w szkole mamy i jesteśmy z nich dumni, bo teraz one są w siódmej klasie i bardzo fajnie się rozwijają.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

D. Kucharzewska.

Więcej w młodzież, szkoła podstawowa
Potomkowie Polaków zesłanych na Wschód wypoczywają na Warmii. „Majówki dla Rodaka łączą nas między sobą i uczą kultury przodków”

Po raz kolejny studenci pochodzenia polskiego przyjechali do Nowego Kawkowa na Warmii na zaproszenie Fundacji dla Rodaka. Potomkowie Polaków zesłanych do Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i...

Zamknij
RadioOlsztynTV