Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Potomkowie Polaków zesłanych na Wschód wypoczywają na Warmii. „Majówki dla Rodaka łączą nas między sobą i uczą kultury przodków”

Majówka Dla Rodaka. Fot. Fundacja dla Rodaka

Po raz kolejny studenci pochodzenia polskiego przyjechali do Nowego Kawkowa na Warmii na zaproszenie Fundacji dla Rodaka.

Potomkowie Polaków zesłanych do Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi i Rosji uczestniczą w Majówce dla Rodaka – tłumaczy Eugeniusz Komeris z Fundacji.

Majówki łączą nas między sobą, ale też łączą nas z polszczyzną i kulturą naszych przodków. Uczymy się języka i kultury. Podczas majówek uczestniczymy w mszach świętych.

Do Domu Rekolekcyjnego Zacheusz w Nowym Kawkowie przyjechało 30 studentów. Maria Ziemidowicz urodziła się na Białorusi w rodzinie z polskimi korzeniami. Teraz studiuje w Łodzi.

Zawsze dziadek i pradziadek mówili, że są Polakami. Mój pradziadek rozmawiał w języku polskim, dziadek już trochę mniej (…) Zawsze było coś co przypominało nam, że jesteśmy Polakami. Marzyłam o tym, żeby wrócić do swojej ojczyzny.

Wspólnie spędzone dni to nie tylko integracja. To przede wszystkim kontakt z polska kulturą. Uczestnicy majówki biorą udział w warsztatach i spotkaniach, mają również okazje, żeby zwiedzić i poznać Warmię.

Posłuchaj relacji Małgosi Sadowskiej

00:00 / 00:00

Majówka dla Rodaka w Nowym Kawkowie. Fot. Fundacja dla Rodaka

Majówka dla Rodaka w Nowym Kawkowie. Fot. Fundacja dla Rodaka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za newsroom

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzież, studenci, repatrianci, Nowe Kawkowo, Fundacja dla Rodaka, majówka dla rodaka
Coraz więcej nieletnich ginie bez śladu. Eksperci radzili, jak dbać o bezpieczeństwo młodzieży

Jak przed wakacjami zadbać o bezpieczeństwo młodzieży, która będzie wypoczywać na Warmii i Mazurach - temu poświęcone zostało spotkanie w Olsztynie. Główny temat to zaginięcia nieletnich,...

Zamknij
RadioOlsztynTV