Olsztyńscy radni zaniepokojeni rosnącym zadłużeniem miasta. „Dług z roku na rok pogłębia się”
Dokument przestawiający budżet Olsztyn na rok 2019 jest mało przejrzysty i trudny w odbiorze – powiedzieli w Porannych pytaniach olsztyńscy radni, Krzysztof Narwojsz z Prawa i Sprawiedliwości oraz Paweł Klonowski z Koalicji Obywatelskiej.
Krzysztof Narwojsz przekonuje, że projekt budżetu Olsztyna skierowany jest do osób doskonale znających księgowość.
Jest to dokument przeznaczony dla osób, które zajmują się księgowością. Nie jest zrozumiały dla zwykłego człowieka, który nie miał do czynienia z ekonomią.
Radny Paweł Klonowski z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej miał kłopoty z odnalezieniem pieniędzy na rower miejski.
Okazało się, że te pieniądze zostały uwzględnione w tegorocznym budżecie. W zeszłej kadencji było to zarzewiem konfliktu między radnymi PO a prezydentem Grzymowiczem.
Krzysztof Narwojsz zwracał również uwagę, że klub Prawa i Sprawiedliwości jest zaniepokojony rosnącym zadłużeniem Olsztyna w planowanym na rok 2019 budżecie:
Deficyt w tym roku jest na poziomie 86 milionów złotych, zaś zadłużenie szacuje się na 364 miliony złotych. W ubiegłym roku to zadłużenie wyniosło 287 milionów złotych. Z roku na rok dług się pogłębia. Nie ma żadnych nowych planów zagospodarowania terenów pod inwestycje.
Radny Paweł Klonowski z Koalicji Obywatelskiej zgadza się z tym, że rosnące zadłużenie miasta nie jest dobrym rozwiązaniem, ale podkreśla, że zadłużenie jest wynikiem dużych inwestycji przeprowadzonych we wcześniejszych latach w Olsztynie i koniecznością pozyskania pieniędzy na tzw. wkład własny, aby zdobyć środki z programów unijnych:
Oczywiście fakt, że mamy deficyt oraz zadłużenie miasta, nie jest sytuacją oczekiwaną.
Obaj radni podkreślili, że zadłużenie Olsztyna nie przekracza dopuszczalnych wskaźników. Radni będą głosować na budżetem miasta w czasie dzisiejszej sesji rady miejskiej.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Narwojszem i Pawłem Klonowskim
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio