Aktualności, Aplikacja mobilna
Polska to kraj szybkiego rozwoju i wielkich wyzwań – wynika z raportu „Kapitalizm po polsku”
Polska gospodarka staje się bardziej konkurencyjna i odpowiedzialna społecznie – potwierdza raport „Kapitalizm po polsku. Model społeczno-gospodarczy 6. gospodarki Unii Europejskiej” stworzony przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (przyszły Polski Instytut Ekonomiczny). Ponadto, według raportu, Polska to kraj szybkiego rozwoju i wielkich wyzwań.
Wicedyrektor Instytutu Piotr Arak powiedział, że w ostatnich latach model naszej gospodarki zmienił się.
To znaczy, że od państwa relatywnie liberalnego, które bliżej było osadzone takich krajów jak m.in. USA jeżeli chodzi na przykład o opodatkowanie pracy, stajemy się krajem bardziej zmierzającym w kierunku solidaryzmu, choć oczywiście daleko nam jeszcze do tych państw, które są modelowe
– wyjaśnił.
W raporcie wyodrębniono osiem wymiarów kapitalizmu – m.in. konkurencyjność, rynek pracy, polityka społeczna, nauka i edukacja, sektor finansowy, instytucje i kultura gospodarcza. Zdaniem Piotra Araka, w niektórych obszarach Polska pewnie będzie bardziej szła w kierunku większej solidarności, solidaryzmu, większego udziału państwa. Według niego, przypuszczalnie będzie to na przykład polityka społeczna.
Z raportu wynika, że tylko dwa kraje z naszego regionu są bardziej solidarne od Polski: to Czechy i Słowenia. Polska to 6. gospodarka w Unii Europejskiej i 22. na świecie. Od 1989 roku jesteśmy jednym z liderów globalnego wzrostu gospodarczego. PKB per capita naszego kraju od tego czasu do dziś wzrósł o 135%.
Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio