Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Zmiany w instytucjach nadzorujących bezpieczeństwo żywności. Czego dotyczą?
Kontrolą żywności zajmuje się w kraju kilka wyspecjalizowanych instytucji, wśród nich Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Handlowa, czy Inspekcja Sanitarna. W Olsztynie uruchomiono
projekt, skierowany do pracowników tych firm, który ma podwyższyć jakość nadzoru nad bezpieczeństwem żywności.
Projekt ma podnieść jakość zarządzania w Urzędach Bezpieczeństwa Żywności. Przewidujemy szereg szkoleń i warsztatów – mówi Irena Jackiewicz z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rząd zamierza powołać Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności.
Te zmiany są nieuniknione, podobnie jak nieuniknione jest planowanie połączenia instytucji nadzorujących żywność – mówi Marek Jefremienko z firmy doradzającej administracji publicznej. – Łączą się w tej chwili na świecie największe instytucje. Ta koncentracja musi znaleźć odpowiedź w Polsce. Pięć patyków jest trudniej złamać niż jeden. To tylko o to chodzi.
Zmiany w instytucjach nadzorujących bezpieczeństwo żywności rodzą też obawy samych urzędników – mówi Emilia Wojciechowska z Inspektoratu Weterynarii: – W moim dziale planowana jest zmiana struktury. Ma zejść ze szczebla wojewódzkiego na powiatowy, gdzie w ogóle tych struktur nie ma. Całkowicie od nowa wszystko. Na razie jest to wielki znak zapytania.
Projekt przygotowany w kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie realizowany we wszystkich województwach w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Trwają także prace nad projektem ustawy, w myśl której wszystkie instytucje obszaru bezpieczeństwa żywności mają być połączone w jedną inspekcję państwową.
Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej
Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: A.Podbielska