Aktualności
100 więźniów znajdzie pracę w hali produkcyjnej, która powstanie w zakładzie karnym w Iławie
Dziś podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny. To pierwsza taka inwestycja na Warmii i Mazurach, ale najprawdopodobniej nie ostatnia.
Budowa hali produkcyjnej w Iławie to część ogólnopolskiego programu „Praca dla Więźnia”. Jest realizowany od niespełna 2 lat, jak podaje Służba Więzienna już sprawił, że odsetek pracujących więźniów wzrósł w całym kraju z 35 do 55 procent. Więzienia na tym nie zarabiają, ale jak przekonuje dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Kitliński, jest to bardzo korzystne.
Praca jest bardzo ważnym elementem resocjalizacji. Do tego ci ludzie dzięki pracy mają jakieś pieniądze w momencie, gdy już wyjdą z więzienia. Spłacają swoje zobowiązania: grzywny, kary alimenty.
Halą produkcyjną w iławskim więzieniu będzie zarządzać firma meblarska BRW. Produkcja ma ruszyć za rok. Zatrudnienie znajdzie 100 więźniów. Przedstawiciel BRW Jarosław Kornowski przyznaje, że dla firmy to bardzo korzystne z kilku powodów.
Po pierwsze, obecnie mamy problem ze znalezieniem pracowników. Po drugie, za budowę hali płaci skarb państwa, my tylko dostarczamy wyposażenie. Po trzecie, 35 procent wynagrodzenia skazanego wraca na nasze konto. To także dla nas bardzo dobry układ.
Hala produkcyjna w więzieniu w Iławie to pierwsza taka inwestycja na Warmii i Mazurach, ale prawdopodobnie nie ostatnia. Kolejna postać w Kamińsku – informuje dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie podpułkownik Elżbieta Jankowska.
W ciągu kilku tygodni umowę na budowę takiej hali podpisze też zakład karny w Kamińsku. Tam będzie hala dla 200 skazanych, też prowadzona przez firmę meblarską. Zakład w Kamińsku ma duży potencjał, liczymy, że takich hal będzie więcej. Do podobnej inwestycji przygotowuje się też areszt śledczy w Olsztynie.
Na razie na Warmii i Mazurach pracują tylko ci więźniowie, którzy mogą wykonywać obowiązki poza murami więzień. Wykonują,niekiedy bezpłatnie, prace porządkowe, remontowo-budowlane. Pomagają też w domach pomocy społecznej i szpitalach. Na Warmii i Mazurach pracuje ponad połowa więźniów.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: APiedziewicz
Redakcja: BSChromy