Pamiętamy „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierzy, którzy po drugiej wojnie światowej, cały czas walczyli o Niepodległą Polskę – tym razem ze Związkiem Radzieckim. Stolica Warmii i Mazur upamiętniła bohaterów już w czwartek, 28 lutego, podczas specjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli Związku Kombatantów i Rodzin Katyńskich, młodzieży i lokalnych władz.
Posłuchaj relacji z uroczystości:
Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.
1 marca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.
Po raz pierwszy Dzień obchodzono w 60. rocznice ich śmierci, 1 marca 2011 roku. 1 marca 2013 roku o godzinie 17.30 przedstawicie Służby Więziennej Aresztu Śledczego Warszawa Mokotów i Instytutu Pamięci Narodowej złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową na murze więzienia przy Rakowieckiej 37, upamiętniającą ich śmierć.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Olsztynie 1 marca
10:00 Msza święta w Kościele Serca Jezusowego koncelebrowana, homilię wygłosi ks. Infułat Julian Żołnierkiewicz
11:30 Uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim, s. 52
– prelekcja tematyczna, dr Karol Sacewicz
– film „Losy niepokornych”
14:00 Apel Pamięci pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny, Plac Solidarności