Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy radni zdążą ze zmianą nazw? Zdania olsztyńskich samorządowców są podzielone. Dziś przegłosują zmianę nazw 5 ulic

Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Komisja, która zajmowała się zmianą nazw ulic w Olsztynie  zakończyła pracę. Nowe  nazewnictwo jest  pokłosiem  ustawy o dekomunizacji miast. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta, mają zostać przegłosowane stosowne uchwały. O problemach z tym związanych  rozmawiali w Porannych Pytaniach olsztyńscy radni, Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Łukasz Łukaszewski – Platforma Obywatelska.

Niektóre z nowych nazw ulic nie są akceptowane przez społeczeństwo. Jarosław Babalski zaznacza jednak, że radni są zobowiązani do wykonania ustawy:

Mamy czas do 2 września. Zawsze jest tak, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. Oczywiście, mieszkańcy Olsztyna nie zgadzają się z każda proponowaną zmianą, natomiast decyzje zapadają w radzie miasta. Jesteśmy ludźmi, którzy zostali wybrani przez elektorat w mieście. Przepychanki w tym wypadku są zbędne. Rozpatrujemy wszystkie wnioski, które wpłynęły na ręce przewodniczącej rady miasta.

Do podjęcia uchwały zostało zaledwie kilka dni, a brakuje jeszcze kilku opinii Instytutu Pamięci Narodowej. Czy w takim razie termin uchwalenia ustawy nie jest zagrożony?

Chcielibyśmy mieć wszystkie opinie. Otrzymaliśmy odpowiedzi na większość zapytań, które wysłaliśmy, jednak nie na wszystkie. Na sesji rady miasta musimy rozstrzygnąć to, co narzuciła nam ustawa, czyli zmianę nazewnictwa ulic. Oczywiście, jeśli chodzi o opinię IPN, ona jest wiążąca dla wojewody warmińsko-mazurskiego, my będziemy się nią posiłkować.

– mówił Łukasz Łukaszewski.

Jak podkreśla Jarosław Babalski, radni Prawa i Sprawiedliwości podnosili kwestię zmiany ulic już w grudniu 2016 roku:

Przewidzieliśmy, że IPN może mieć w pewnym momencie natłok pracy. W przypadku Olsztyna, zgłosiliśmy 22 ulice z prośbą o opinię. Do tej pory otrzymaliśmy odpowiedź co do 15 ulic, brakuje nam więc 7 opinii. Kiedy spłyną do nas wszystkie dane, wtedy chcemy wystąpić z propozycjami zmian. Nie chcemy robić tego na szybko. Wychodzi na to, że teraz piłeczka została przerzucona do pana wojewody.

Z taką opinia nie zgadza się Łukasz Łukaszewski:

Urząd miasta w 2016 roku wystąpił o wiele opinii do IPN. Prace zaczęły się dużo wcześniej. Moim zdaniem cała procedura ustawy o dekomunizacji powinna być odwrotna – to IPN powinien wskazać ulice do zmiany a radni powinni się zastanowić, czy chcą ją zmienić.

Zmienione zostaną nazwy  ulic:

– Hanki Sawickiej na Wrocławską.
– Juliusza Malewskiego na Józefa Malewskiego, Warmiaka, działacza polonijnego, współzałożyciela szkoły polskiej we wsi Jaroty.
– gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego.
– Władysława Hibnera na Łomżyńską.
– Dla uniknięcia kojarzenia daty 22 stycznia z wkroczeniem Armii Czerwonej w 1945 roku do Olsztyna, proponuje się, żeby ulica 22 Stycznia upamiętniała wybuch Powstania Styczniowego 1863 r.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Jarosławem Babalskim i Łukaszem Łukaszewskim.

00:00 / 00:00
Autor: A. Dybcio/A. Socha

Więcej w IPN, ustawa dekomunizacyjna, Jarosław Bablski
Tylko pięć ulic w Elblągu będzie musiało zmienić swoją nazwę

W Elblągu jest około 450 ulic. Zaledwie pięć z nich będzie musiało zmienić swoją nazwę w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej. O tym, dlaczego...

Zamknij
RadioOlsztynTV