Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyjątkowa noc w Muzeum im. Herdera w Morągu

Noc w Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Wiśniewska

Warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych oraz koncert – między innymi takie atrakcje czekały na tych, którzy w nocy odwiedzili Muzeum im. Herdera w Morągu.

Kierująca muzeum Magdalena Bartoś podkreśliła, że nocą obcowanie z historią nabiera zupełnie innego wymiaru.

Jest to zupełnie inne spojrzenie na eksponaty. To nie jest tylko zwiedzanie wystaw, to jest wchodzenie do wnętrza, w którym kiedyś żyli ludzie, i wszyscy tak właśnie zaczynają się czuć. Jest inaczej, jest tajemniczo, dlatego nie bez powodu noce muzeów cieszą się tak dużą popularnością.

00:00 / 00:00

Jednym z najważniejszych punktów programu Muzealnej Nocy z Herderem było otwarcie wystawy pt. „Zyski i straty”. Zgromadzone na niej przedmioty w rozmaity sposób odzwierciedlają wartości materialne i niematerialne. Wszystkie zabytki pochodzą ze zbiorów i kolekcji działu historii i etnografii Muzeum Warmii i Mazur.

Jesteśmy specyficznym działem, dlatego że w naszych zbiorach są pamiątki historyczne dokumentujące życie społeczne oraz indywidualne, ale także historię międzynarodową. Są też zbiory etnograficzne i numizmatyczne, w związku z czym wystawa jest różnorodna, a jej obejrzenie powinno sprawić, że na zysk i stratę spojrzymy w zupełnie inny sposób

– mówi dr Małgorzata Gałęziowska, jedna z jej współautorek.

Morąskie muzeum po raz dziewiąty otworzyło swoje drzwi nocą. Termin imprezy pokrywa się z obchodami rocznicy urodzin Johanna Gottfrieda Herdera, który urodził się 25 sierpnia 1744 roku w Morągu.

Portret Johanna Gottfrieda von Herdera autorstwa Johanna Ludwiga Streckera. Rok 1775

Johann Gottfried Herder

był niemieckim filozofem, pastorem i pisarzem, którego poglądy wpłynęły znacząco na późniejszy rozwój idei narodu oraz filozofii i historii kultury. Był jednym z klasyków weimarskich. Herder wprowadził do filozofii romantycznej pojęcie ludowości, ponieważ był zafascynowany jej naturalnością i pierwotnością. Była przez niego traktowana jako źródło prawdy i tożsamości. Jego dzieło pod tytułem „Głosy ludów w pieśniach” było czytane przez romantyków i zapoczątkowało zbieranie utworów ludowych, czego przykładem jest działalność braci Grimm.

Jego imieniem nazwano ulice w Olsztynie, Ostródzie i Morągu.

Noc w Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Wiśniewska

Noc w Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Wiśniewska

Noc w Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Wiśniewska

Noc w Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Wiśniewska

Noc w Muzeum im. Herdera w Morągu. Fot. M. Wiśniewska

Autor: MWiśniewska/Wikipedia
Redakcja: BSChromy

Więcej w morąg, herder
„Tajemne noce, zwykłe dni” w publicznej bibliotece

W Morągu można oglądać wystawę malarstwa Janki Ślefarskiej – absolwentki  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Oprócz pracy twórczej zajmowała się kształceniem plastycznym kilku pokoleń...

Zamknij
RadioOlsztynTV