Aktualności
W „Bliższych spotkaniach” wszystko o emeryturach
Dzisiaj w „Bliższych spotkaniach” rozmawiamy z gośćmi konferencji „Emerytura – godny Wybór”. Konferencja ma miejsce w Urzędzie Wojewódzkim. Naszym pierwszym gościem była Ewa Zydorek – sekretarz Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Polskie Radio Olsztyn: Skąd taki postulat związkowców, obniżenia wieku emerytalnego?
Ewa Zydorek: To nie jest obniżenie wieku emerytalnego a przywrócenie wieku emerytalnego i to jest postulat związku z 2011 roku. Gdy, pomimo obietnic wyborczych, rząd PO i PSL zakomunikował, że będzie wprowadzona zmiana dotycząca podwyższenia wieku emerytalnego, nasz związek zaczął działać. Wiedzieliśmy bowiem z rozmów z pracownikami, że około 70% z nich nie chce wydłużenia tego wieku, bo nie są w stanie ciągnąć dłużej pracy, a kobiety chciały przejąć obowiązek opieki nad wnukami. Wtedy zaczęliśmy zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum. Niestety, wówczas 2,5 miliona podpisów poszło do kosza.
PRO: Pojawiły się obawy, że finanse państwa tego nie wytrzymają?
Ewa Zydorek: Nie ma takiego zagrożenia. To co wpływa do ZUS-u to nie jest tylko kwestia tego jak długo pracujemy, to też kwestia umowy z pracodawcą żeby umowy były oskładkowane. To był nasz kolejny postulat „Syzyf”. Domagaliśmy się, żeby umowy młodych ludzi, cywilno-prawne, zostały oskładkowane. Od nich nie były odprowadzane składki, to powoduje, że mamy deficyt w ZUS-ie.
PRO: Jest pani po spotkaniu w Poznaniu, o co ludzie pytają?
Ewa Zydorek: Ludzie są bardzo głodni wiedzy, ale po bardzo wyczerpujących wystąpieniach, padło tylko pytanie, ilu ludzi odejdzie na emeryturę. Spodziewamy się nawet 200 tys. ludzi związanych z naszym związek
PRO: Ten wybór będziemy mieć od 1 października 2017 roku, mężczyźni w wieku 65 lat, kobiety w wieku 60 lat będą mogli przejść na emeryturę albo pracować dłużej.
Posłuchaj rozmowy z Ewą Zydorek.
Gospodarz konferencji wojewoda Artur Chojecki zaznaczył, że przejście na emeryturę jest prawem a nie obowiązkiem.
W społecznym odbiorze przywrócenie wieku emerytalnego oznacza powrót do poprzedniego systemu. Mówimy o przywróceniu wieku emerytalnego, jako o prawie a nie obowiązku. Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego: wiek nie może być powodem rozwiązania umowy o pracę
– powiedział wojewoda. Wojewoda zapewnił, że póki będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość na pewno wiek przejścia na emeryturę nie zostanie podwyższony.
Obecnie na pytania słuchaczy odpowiada na antenie Polskiego Radia Olsztyn ekspert ZUS Joanna Dębowska. Zapraszamy do słuchania.
PRO: Czy emerytura w wieku 65 lat będzie 100 procentowa?
Joanna Dębowska (ZUS): Będzie 100 procentowa. wysokość emerytury zgodnie z ustawą jest ustalana dla kobiet i mężczyzn w sposób jednakowy. Przejście na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiety i w wieku 65 lat dla mężczyzny oznacza, że wyliczenia emerytury będą jednakowe.
PRO: Czy jest tzw. wiek ochronny przed emeryturą.
Joanna Dębowska (ZUS): Zgodnie z kodeksem pracy, art. 39, pracownik przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez 4 lata podlega ochronie lub w przedłużonym wieku – powyżej 4 lat.
PRO: Czy studia są wliczane do emerytury?
Joanna Dębowska (ZUS): Oczywiście, jako okres nieskładkowy do kapitału początkowego, w okresie do 21 grudnia 1998 roku.
Od 1 lipca w oddziałach ZUS w całej Polsce będzie można spotkać doradców emerytalnych. Na Warmii i Mazurach będzie ich 27, w tym trzech w Olsztynie. Pomogą m.in. w obliczeniu wysokości emerytury.
(asocha)