84. rocznica agresji ZSRR na Polskę. „Musimy mieć własną siłę”
84 lata temu Związek Radziecki napadł na walczącą z Niemcami Polskę. Uderzenie określane mianem ciosu w plecy uniemożliwiło skuteczną obronę przed III Rzeszą.
W Olsztynie tę rocznicę upamiętniono podczas uroczystości zorganizowanych przez Ruch Społeczny imienia prezydent RP Lecha Kaczyńskiego oraz Fundację Piotra Poleskiego.
Radosław Nojman z Ruchu Społecznego podkreślał, że tak jak 84 lata temu, tak i dziś musimy wspierać polski mundur.
Dziś, 84 lata później, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, my znów musimy upominać się o pamięć i obronę honoru polskiego munduru, polskiej formacji granicznej
– podkreślił.
Jerzy Szmit, prezes Fundacji Piotra Poleskiego dodał, że radziecka agresja odniosła skutek mimo międzynarodowych sojuszy, jakie wcześniej zawarła II Rzeczpospolita.
Przecież wtedy byliśmy związani sojuszami również z najważniejszymi, najpotężniejszymi państwami ówczesnego świata – z Francją, z Anglią. One poprzestały na wypowiedzeniu wojny Niemcom 3 września i praktycznie nie zareagowały na 17 września
– mówił Jerzy Szmit.
Dlatego – jego zdaniem – również dziś należy rozwijać własną armię, a nie opierać się wyłącznie na międzynarodowych traktatach.
Musimy mieć własną siłę, musimy być na tyle przygotowani do wojny – która mam nadzieję nie nastąpi – ale ci, którzy chcą napaść na Polskę, chcą zagrabić nasze bogactwo, naszą wolność muszą wiedzieć, że Polska się obroni
– ocenił.
Przy okazji obchodów przypominano również o tzw. olsztyńskich szubienicach, czyli pozostałości po czasach sowieckiej dominacji nad Polską.
17 września 1939 roku rozpoczęła się komunistyczna okupacja Polski, niosąca ze sobą ogromne ofiary. Szczególnie bolesne jest to, że ta komunistyczna okupacja Polski pozostawiła po sobie w naszym mieście relikt. Miejmy nadzieję, że ten relikt już niedługo zniknie z przestrzeni publicznej naszego miasta
– mówił Radosław Nojman.
W tym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję wojewody warmińsko-mazurskiego nakazującą usunięcie tzw. szubienic. Wyrok jest nieprawomocny.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko