Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

76 lat temu zaczęły się walki o Elbląg. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi straciło życie

Fot. portel.pl/Borys Ijlicz Wieljaszew.

76 lat temu, 23 stycznia 1945 roku zaczęły się walki o Elbląg. Trwały aż trzy tygodnie, do 10 lutego. Miały tragiczny finał dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy stracili wtedy życie.

Byli to nie tylko mieszkańcy miasta, ale też uciekinierzy z Prus Wschodnich i przymusowi robotnicy z różnych państw. W wyniku zniszczeń wojennych z powierzchni ziemi zniknęło stare miasto i śródmieście. Pierwszy dzień ataku Armii Czerwonej na Elbląg przez kilkadziesiąt lat kojarzony był z szarżą radzieckich czołgistów. Na czele oddziału miał stać kapitan gwardii Giennadij Diaczenko.

Mit tej bohaterskiej akcji obalił kilka lat temu elbląski badacz wojennej historii regionu dr Tomasz Gliniecki. Z jego badań wynika, że rzeczywiście czołgiści przejechali przez miasto siejąc panikę, przy okazji tracąc kilka czołgów. Ubarwiona przez sowiecką propagandę ta historia ukazała się w gazetach, chwaląc Diaczenkę i jego bojców – tłumaczy dr Gliniecki.

00:00 / 00:00

W świadomości powojennego Elbląga mit Diaczenki miał się dobrze. Nawet jego nazwiskiem została nazwana jedna z ulic w śródmieściu. Zniknęła dopiero cztery lata temu w wyniku ustawy dekomunizacyjnej.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, walki, dr Tomasz Gliniecki
Niewybuch znaleziony podczas sortowania odpadów

Podczas sortowania odpadów pracownik ełckiej firmy znalazł pocisk do granatnika najprawdopodobniej pochodzący z czasów II wojny światowej. O znalezisku zostali poinformowani policjanci, którzy ewakuowali pracowników przedsiębiorstwa....

Zamknij
RadioOlsztynTV