Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

75 lat temu Stalin podpisał rozkaz o zbrodni katyńskiej

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Olsztynie

Ginęli od strzału w tył głowy. Zanim jednak doły śmierci w Katyniu, Charkowie czy Miednoje zapełniły się ciałami polskich oficerów zapadła decyzja o jednej z najtragiczniejszych dla Polaków, komunistycznych zbrodni.

Mija 75 lat od dnia, gdy Stalin i członkowie Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego tzw. Politbiura zaakceptowali decyzję o mordzie, nazwanym później katyńskim. Zgładzono ponad 22 tysięcy polskich jeńców, wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

00:00 / 00:00

W 75. rocznicę podpisania przez Stalina rozkazu o mordzie polskich oficerów, Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wydawnictwo ukazujące biogramy kilkudziesięciu ofiar zbrodni katyńskiej.

Drugi tom albumu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” jest dziełem uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy udokumentowali losy kilkudziesięciu ofiar NKWD z 1940 roku. W albumie znalazły się biogramy 62 zamordowanych na mocy decyzji z 5 marca 1940 roku. Dodatkowo została tam zamieszczona historia budowy katyńskich cmentarzy oraz opis prac archeologicznych. (msoch/iar/bsc)

Cmentarz wojenny w Katyniu, fot. ze strony www.federacja-katyn.org.pl

Cmentarz wojenny w Katyniu, fot. ze strony www.federacja-katyn.org.pl

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mord, Katyń, Zbrodnia Katyńska, Charków, Miednoje, Politbiuro, Stalin
Uczczono pamięć oficerów zamordowanych w Katyniu

W 74. rocznicę zbrodni katyńskiej policjanci i przedstawiciele innych służb mundurowych uczcili w Olsztynie pamięć zamordowanych oficerów wojska i policji. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządów i...

Zamknij
RadioOlsztynTV