Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dąb upamiętnił zamordowanego w Charkowie Teofila Luzara. „Był postacią niezwykłą”

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odsłonięto tablicę i posadzono dąb pamięci poświęcony porucznikowi Wojska Polskiego Teofilowi Dionizemu Luzarowi. Został zamordowany w Charkowie w 1940 roku.

Muzeum w Olsztynku włączyło się w realizację ogólnopolskiego programu Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej „Katyń. Ocalić od zapomnienia”. Akcja organizowana od 2008 roku kultywuje pamięć o ofiarach sowieckich zbrodni w latach wojny.

Jak podkreśliła kierująca muzeum w Olsztynku Ewa Wrochna, porucznik Teofil Luzar był postacią niezwykłą.

Był to człowiek związany z muzealnictwem, etnografią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Właśnie dlatego na terenie naszego muzeum sadzimy dąb pamięci. Teofil Dionizy Luzar, kiedy został zamordowany, był bardzo młodym człowiekiem. Miał zaledwie 31 lat. Pracował jako kierownik Muzeum Huculskiego w Kosowie Huculskim, był również oficerem rezerwy w stopniu podporucznika

– powiedziała.

Porucznik Teofil Luzar został wzięty przez sowietów do niewoli, a następnie w kwietniu 1940 roku zamordowany w Charkowie. Pochowano go we wspólnej mogile polskich żołnierzy w Patichatkach.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w muzeum, wojsko, Olsztynek, mord, Katyń, dąb pamięci, Charków, Teofil Dionizy Luzar, porucznik
Doposażenie wojska i infrastruktura drogowa. Wiceministrowie z wizytą w regionie

O bezpieczeństwie regionu i rozwoju gospodarczym rozmawiali w Lidzbarku Warmińskim samorządowcy i przedstawiciele rządu. W spotkaniu wzięli udział wiceministrowie obrony narodowej i aktywów państwowych. Podkreślano, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV