6. rocznica katastrofy smoleńskiej
Dziś mija 6 lat od katastrofy rządowego Tupolewa pod Smoleńskiem.
Zginęli przedstawiciele polskiej elity politycznej i wojskowej, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Nie przeżyła żadna z 96 osób znajdujących się na pokładzie samolotu TU-154. Na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej lecieli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych.
6 lat po katastrofie smoleńskiej Polska pełna jest dowodów pamięci o jej ofiarach – są patronami szkół, ulic czy rond; przypominają o nich pomniki i tablice oraz inicjatywy społeczne. Socjologowie wskazują, że upamiętnienie buduje naszą tożsamość, ale i bywa rodzajem politycznej deklaracji.
Plany budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej są również w Olsztynie. Monument ma stanąć na rondzie noszącym już taką nazwę, jednak wciąż brakuje 650 tysięcy złotych na realizację przedsięwzięcia.
– Pomnik ma być sfinansowany ze zbiórki społecznej – powiedział Piotr Junker, sekretarz komitetu budowy pomnika.
W całym kraju, także na Warmii i Mazurach, odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię.
Olsztyn
O godzinie 8.41 – dokładnie w godzinę katastrofy – minutą ciszy i zapaleniem 96 biało-czerwonych zniczy na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Olsztynie przedstawiciele władz miasta, radni i mieszkańcy uczcili pamięć ofiar tragedii.
W przeddzień rocznicy (9 kwietnia) rocznicowe uroczystości, pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, zorganizował Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W południe w konkatedrze św. Jakuba odprawiona została msza, po której uczestnicy obchodów przeszli na Plac Solidarności.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreślał, że to kolejna trudna i bolesna rocznica.
– Wyjaśnienie przyczyn katastrofy jest polską racją stanu – zaznaczył w swoim przemówieniu wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny obchody przeniosły się do gmachu Urzędu Wojewódzkiego, w którym Henryk Falkowski wygłosił wykład „Smoleńsk 2010 z polskiej perspektywy”, a uczniowie z IV LO zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny pod tytułem Pamiętamy.
Kętrzyn Wilamowo
Kilkaset osób wzięło udział w obchodach 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej na lotnisku w Wilamowie koło Kętrzyna. Uroczystości rozpoczęły się o 8:41 a więc w tym samym czasie, w którym 6 lat temu doszło do katastrofy samolotu, którym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonka i 94 innymi osobami podróżowali do Katynia.
Uczestnicy spotkali się przy obelisku upamiętniającym tragedię z 10 kwietnia 2010 roku
Wśród ofiar katastrofy były także osoby związane z Warmią i Mazurami. Urodzony w Lidzbarku Warmińskim – biskup Polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, pochodzący z Jezioran szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Aleksander Szczygło, poseł Maciej Płażyński – urodzony w podelbląskich Młynarach i minister Grażyna Gęsicka, która dzieciństwo i młodość spędziła w Rynie i Giżycku.
Organizatorami uroczystości w Wilamowie byli starosta kętrzyński, wójt Gminy Kętrzyn i Aeroklub Krainy Jezior.
Elbląg
Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej odbędą się także w Elblągu. W ich intencji odprawiono mszę w kościele Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy przeszli pod Krzyż Katyński na Cmentarzu Agrykola, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Tam złożyli kwiaty i znicze. Obchody zorganizował prezydent Elbląga.
(bsc)