Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

35 lat temu została zwolniona ostatnia grupa internowanych w stanie wojennym

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku

 Ostatnia grupa internowanych w stanie wojennym  została zwolniona  23 grudnia 1982 roku.  Nie wszyscy wrócili jednak do domu, w ośrodkach odosobnienia nadal przebywali członkowie władz Solidarności, w tym Andrzej Gwiazda, Karol Modzelewski i Jan Rulewski.

Operacja nosząca kryptonim „Jodła”, zaczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Do ośrodków odosobnienia trafili wytypowani przez władze PRL działacze i doradcy  Solidarności, NZS oraz innych organizacji opozycyjnych. Internowana została także grupa działaczy PZPR z Edwardem Gierkiem na czele.
Podstawą był dekret z 12 grudnia 1981 roku o wprowadzeniu stanu wojennego. Na jego mocy obywatele, co do których „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pozostając na wolności nie będą przestrzegać porządku prawnego albo prowadzić będą działalność zagrażającą interesom lub obronności państwa mogą być internowani na czas obwiązywania stanu wojennego w ośrodkach odosobnienia”. Decyzję o internowaniu podejmowali komendanci wojewódzcy MO.Ośrodki odosobnienia utworzone zostały w wydzielonych częściach aresztów, więzień a także w domach wczasowych. Zarządzenie wymieniało 52 ośrodki, najbardziej znane to m.in. w Strzebielinku, Gołdapi, Warszawie-Białołęce, czy we Wronkach. Ogółem internowanych było blisko 10 tysięcy osób.Część trafiła do obozów odosobnienia przed zapowiadanymi demonstracjami lub za odmowę podpisania deklaracji lojalności. Internowanych namawiano do opuszczenia kraju; kilkaset osób s opuściło Polskę. Służba Bezpieczeństwa prowadziła z pewnymi sukcesami działania mające pozyskać internowanych do współpracy.

12 grudnia 1982 roku gen. Wojciech Jaruzelski w przemówieniu telewizyjnym stwierdził, że powstały warunki do zawieszenia stanu wojennego.

23 grudnia zostali zwolnieni ostatni internowani. Nie odzyskali jednak wolności aresztowani członkowie władz NSZZ „Solidarność”Andrzej Gwiazda, Seweryn Jaworski, Karol Modzelewski, Grzegorz Palka, Andrzej Rozpłochowski, Marian Jurczyk, Jan Rulewski, .

Wcześniej, we wrześniu 1982, zostali aresztowani przebywający w ośrodkach odosobnienia byli działacze KSS KOR: Adam Michnik, Jacek Kuroń, Henryk Wujec, Jan Lityński. Łącznie spośród internowanych zostało aresztowanych ponad 400 osób.

Ośrodki odosobnienia zostały formalnie zlikwidowane 28 grudnia 1982 roku zarządzeniem ministra sprawiedliwości.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, internowani
Mieszkańcy Olsztyna pamiętali o rocznicy 13 grudnia

Kilkuset osób uczciło pamięć zabitych i internowanych w stanie wojennym. Pod pomnikiem Wolności Ojczyzny na placu Solidarności przedstawiciele władz miasta, województwa i regionu, a także związkowcy,...

Zamknij
RadioOlsztynTV