Aktualności, Aplikacja mobilna
30 października zapadnie wyrok apelacyjny w sprawie korupcji w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie
Sąd Okręgowy w Olsztynie ogłosi wyrok w procesie dotyczącym korupcji w urzędzie marszałkowskim. Sąd niższej instancji skazał dwie urzędniczki na kary grzywny, a pozostałych oskarżonych uniewinnił.
W maju dwie urzędniczki zostały skazane na kary grzywny po 3 tysiące złote. Sąd uznał, że zarówno Ewa D. jak i Joanna W.D. nie dopełniły obowiązków i przekroczyły uprawnienia, ale nie działały dla osiągnięcia korzyści.Pierwsza przy organizacji i obsłudze Biegu Europejskiego, druga – warsztatów żywności naturalnej. Jednocześnie sąd uniewinnił Joannę W.D. od dwóch innych zarzucanych jej czynów.
W ocenie sądu, obie urzędniczki ujawniły Władysławowi B. – właścicielowi firmy, która obsługiwała medialnie imprezy organizowane przez urząd – kwoty, jakie są przeznaczone na te zadania. Nie poinformowały o tym natomiast innych oferentów. Według sądu, złamały regulamin udzielania zamówień publicznych, a naruszając zasady równej konkurencji, działały na szkodę interesu publicznego.
Sąd uniewinnił natomiast byłą dyrektorkę jednego z departamentów warmińsko-mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego Bożenę W.Z., urzędnika z gminy Dywity Mirosława G. oraz przedsiębiorcę Pawła K., któremu prokuratura zarzucała, że wywierał wpływ na postępowanie przetargowe.
Apelacje od tego wyroku złożyli zarówno prokuratura jak i obrońcy dwóch skazanych urzędniczek. Prokuratura zaskarżając wyrok sądu I instancji w całości, wobec wszystkich 5 oskarżonych zarzuciła Sądowi Rejonowemu, że błędnie ustalił stan faktyczny oraz wybiórczo ocenił dowody zgromadzone w sprawie.
Obrońcy oskarżonych urzędniczek podkreślali z kolei w wystąpieniach, że informacje, które przekazywały oferentom nie miały wpływu na rozstrzygnięcia przetargów, bo np. oferty były już złożone w urzędzie marszałkowskim. Dowodzili także, że to nie oskarżeni urzędnicy rozstrzygali o przetargach, ale inni pracownicy urzędu.
Ogłoszenie wyroku Sąd Okręgowy w Olsztynie odroczył do 30 października.
Akt oskarżenia obejmował w sumie osiem osób, w tym pięcioro urzędników oraz trzech przedsiębiorców. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu główni oskarżeni dobrowolnie poddali się karom. Były dyrektor departamentu polityki jakości Urzędu Marszałkowskiego Igor H został skazany na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tysięcy złotych grzywny.
Władysław B., któremu zarzucono korumpowanie urzędników po to, by jego firma obsługiwała medialnie imprezy organizowane przez urząd, został skazany na rok i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tysięcy złotych grzywny. Jego wspólnik – Tadeusz Z. został skazany na 8 miesięcy więzienia oraz tysiąc złotych grzywny
Autor: PAP
Redkacja: BSChromy