Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

203 lata temu urodził się Ferdynand Schichau

Skwer im. Schichau`a w Elblągu

Elbląski przedsiębiorca, twórca przemysłowej potęgi Elbląga w XIX wieku. Miał stocznie w Elblągu, Gdańsku i Piławie. Oprócz statków budował też parowozy i maszyny parowe. Elbląska Stocznia Schichaua była znana na całym świecie.

Do dziś w Elblągu zachowały się obiekty zbudowane przez Schichau’a. W większości wciąż są używane w metalurgii i przemyśle ciężkim. Przemysłowiec zmarł w 1896 roku. Schedę po nim przejęła rodzina, ale żaden z krewnych nie miał takiego talentu biznesowego jak Ferdynand Schichau.

Przemysłowiec dbał o swoich pracowników i wspierał liczne fundacje w mieście, stąd nagroda dla Filantropa Roku przyznawana co roku w Elblągu nosi jego imię. Popierał też rozbudowę infrastruktury miejskiej, dokładając się do budowy sierocińców, szkół czy domu dla ubogich. Po jego śmierci w 1896 r., stocznią zarządzał jego zięć, również przemysłowiec Carl Ziese.

Dokonania F. Schichaua zostały docenione przez mieszkańców Elbląga, poprzez postawienie mu pomnika. Odsłonięcie obelisku nastąpiło 18 listopada 1900 r. Autorem monumentu był Wilhelm Haverkamp. Pomnik, stanął naprzeciwko zakładów przemysłowych Ferdynanda Schichaua, przy ulicy Stoczniowej (daw. der Neue Weg/Schichaustrasse). Przedstawiał on na wysokim postumencie sylwetkę F. Schichaua, patrzącego na swoje miejsce pracy. Poniżej znajdowały się dwie figury postaci. Robotnik, z zarzuconym na ramię młotem, podający swemu chlebodawcy wieniec laurowy – symbol zwycięstwa i chwały. Po drugiej stronie postumentu znajdowała postać kobiety. Niektórzy widzą w tej osobie córkę Schichaua Elżbietę. Postać ta siedziała na cokole, z głową opartą o rękę, drugą wyciągniętą ku górze z imitacją statku. Pomnik F. Schichaua przetrwał do końca 1945 r. W czasie walk o Elbląg, został zniszczony, przez wojska radzieckie. Ostał się jedynie postument, który przetrwał do lat 60-tych, potem został rozebrany.

W roku 1948, decyzją zarządu Ministra Przemysłu i Handlu, powołano do życia Zakłady Mechaniczne (ZAMECH) w Elblągu w dawnych budynkach postoczniowych. Nowy zakład otrzymał nazwę imienia generała Karola Świerczewskiego. W miejscu dawnej willi Schichaua, stanął postument z popiersiem owego wojskowego. Dopiero na przełomie lat 80-tych i 90-tych postanowiono usunąć pomnik generała. Statuetka F. Schichaua została wykorzystana do odlania monumentu Świerczewskiego i stworzenia tablic na obelisku poległych żołnierzy radzieckich.

W 2003 roku, między Bramą Targową, a wejściem do zakładów Alstom Power, odsłonięto tablicę pamiątkową. Jego imię nosi również jeden z elbląskich tramwajów.

Nie istniejący pomnik Ferdynanda Schichau

Dawne zakłady Ferdinanda Gottloba Schichaua. Fot. Krzysztof Szafryński

 

 

(stan/as)

 

 

Więcej w Elbląg, zamech, stocznia
Nie żyje Zdzisław Olszewski, zasłużony elbląski radny

Miał 82 lata. W 1981 roku i w latach 1989-1996 był wojewodą elbląskim. Od 1998 roku nieprzerwanie zasiadał w elbląskiej Radzie Miejskiej, był członkiem klubu radnych...

Zamknij
RadioOlsztynTV