Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

150-tonowa turbina nie może wypłynąć z portu w Elblągu. „To dowód na to, że przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny”

Port Morski w Elblągu. Fot. Arkadiusz Zgliński

Z portu w Elblągu transportowana będzie wkrótce wielka turbina parowa, która jest przeznaczona dla odbiorcy w Stanach Zjednoczonych. 150-tonowa turbina została wyprodukowana przez General Electric w Elblągu.

Jak poinformował dyrektor portu Arkadiusz Zgliński, jednostka, na której znajduje się turbina, ma 20 metrów szerokości i 80 metrów długości. Jest już przygotowana do transportu, jednak musi czekać na sprzyjające warunki.

Z uwagi na wysoki poziom wody w rzece Elbląg, most w Nowakowie nie może być otwarty dla transportu wodnego. Stąd oczekiwanie na obniżenie poziomu wody.

Ładunek ma płynąć przez Zalew Wiślany i Cieśninę Pilawską na Zatokę Gdańską. Następnie z Gdyni po przeładunku, popłynie w docelową podróż za ocean.

To najlepszy dowód na to, że przekop Mierzei Wiślanej jest konieczny. Nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską pozwoli zaoszczędzić czas i obniży koszty transportu

– podkreślił dyrektor Zgliński.

Obecnie, aby przepłynąć z Zalewu na Bałtyk, trzeba płynąć przez rosyjską Cieśninę Pilawską. Kanał skróci drogę morską. Będą mogły przez niego pływać statki o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 roku.

Autor: W.Chromy za PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Arkadiusz Zgliński, usa, turbina, port Elbląg
Elżbieta Gelert: Nie jesteśmy Szwecją gdzie ludzie mają poczucie odpowiedzialności i nie trzeba ustaw, żeby nosili maseczki

Zaangażowanie naszego personelu medycznego w wykonywanie zadań jest bardzo duże - zapewniała w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert, która jest także dyrektorem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV