Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

​Wójt Bań Mazurskich prawomocnie uznany za kłamcę lustracyjnego

Urząd Gminy w Baniach Mazurskich

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji. W marcu białostocki Sąd Okręgowy uznał, że wójt Ryszard B. złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Uznając Ryszarda B. za kłamcę lustracyjnego, białostocki sąd okręgowy orzekł wobec niego 4-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych i utratę na ten czas prawa wybieralności m.in. do Sejmu, Senatu i samorządu. Po utrzymaniu tego wyroku przez sąd odwoławczy, wójt straci stanowisko.

Według biura lustracyjnego oddziału IPN w Białymstoku, Ryszard B. złożył w 2007 roku niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne o tym, że nie współpracował ze służbami bezpieczeństwa państwa, bo – w ocenie Instytutu – pracował dla zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza. W ustawie lustracyjnej ta służba jest wymieniona jako organ bezpieczeństwa państwa. Ryszard B. i jego pełnomocnicy argumentowali w postępowaniu odwoławczym, że nie pracował on etatowo w zwiadzie WOP, a jedynie – jako oficer w strażnicy granicznej – na jego rzecz wykonywał zlecone zadania związane z ochroną granicy.

Za kłamcę lustracyjnego został uznany prawomocnie także poprzedni wójt gminy Banie Mazurskie. W 2009 roku białostocki oddział IPN zarzucił mu zatajenie, iż w latach 1988-1991 współpracował ze zwiadem Wojsk Ochrony Pogranicza w Gołdapi. (as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lustracja, Banie
Adam Krzyśków niewinny

Olsztyński Sąd Okręgowy uznał, że Adam Krzyśków nie jest kłamcą lustracyjnym. Były warmińsko-mazurski poseł PSL od początku procesu zaprzeczał, by kiedykolwiek współpracował ze służbami wewnętrznymi. Dziś...

Zamknij
RadioOlsztynTV