Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
ZUS: długa lista podatkowych korzyści
– Dzięki reformie podatkowej osoby mające kilka źródeł dochodu nie tylko odzyskają nadpłacony w ciągu roku podatek, ale i w większości finalnie zapłacą go mniej w skali roku – informuje ZUS.
Według prezes ZUS prof. G. Uścińskiej, na reformie podatkowej, która weszła w życie 1 lipca br. skorzysta ok. 3,1 mln emerytów i rencistów. Według niej osoby te zapłacą niższy podatek za 2022 r., niż gdyby miały rozliczać się na zasadach obowiązujących do czerwca, czy na zasadach z ubiegłego roku.
Jest to zasługa przede wszystkim obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17 do 12 procent. Zmiana ta dotyczy przychodów uzyskanych od początku tego roku
– powiedziała prezes ZUS.
Pytana, co z pozostałymi emerytami i rencistami, Uścińska zaznaczyła, że w wyniku zmian większość z nich zupełnie przestała płacić podatek.
Przypomnę, że zyskało wówczas ok. 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Ze świadczeń w wysokości 2,5 tys. zł brutto w ogóle nie odprowadza się zaliczki na podatek. Kwota wolna od podatku w rozliczeniu rocznym to 30 tys. zł
– zaznaczyła.
Prezes ZUS mówiła także o wprowadzeniu od 1 lipca nowych zasad opodatkowania rent rodzinnych i PIT dla seniora.
Około 13 proc. rent rodzinnych wypłacamy dzieciom po zmarłym rodzicu. W wielu przypadkach dzieci są jeszcze osobami małoletnimi. Dotychczas dochody z renty rodzinnej dziecka były doliczane do dochodu rodzica.
Teraz renty będą rozliczane odrębnie. Dzięki temu zarówno małoletnie dziecko jak i rodzic będą mogli skorzystać, każde odrębnie, z kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł.
Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP